Oryantiring nedir?

Oryantiring nedir?
Oryantiring harita ve pusula yardımı ile yön bulma amacına dayanan bir doğa sporudur. Uluslararası oryantiring federasyonu tarafından kabul edilen, koşu, dağ bisikleti, kayak ve patika olmak üzere 4 disiplinde düzenlenir .

Oryantiring de harita ve haritada ki işaretler ne anlama gelir?
Oryantiring haritası yarışılacak arazi koşullarına özel sembol ve renklerle gösterildiği topografik bir haritadır. Uluslararası standartları 1/15000 ve 1/10000 ölçekli haritada üçgen; parkurun başlangıç noktasını, iç içe çizilmiş yuvarlaklar; bitiş noktasına ifade eder. harita üzerindeki daireler ise kontrol noktalarına karşılık gelir.

Oryantiring harita ve pusula

Oryantiring pusulası neden şeffafdır?
Yarış esnasında yön bulmaya yardımcı olan oryantiring pusulaları harita ile birlikte kullanılabilmesi için şeffaf tabanlı yapılırlar.

Oryantiring kontrol kartı ne işe yarar?
her yarışmacıya başlangıç noktasından bitiş noktasına kadar taşıması gereken kontrol kartı verilir. oryantiring de Sporcular haritada belirtilen hedeflere sırayla ve en kısa sürede ulaşmaya çalışırlar.

Kontrol noktalarında turuncu beyaz bayraklar bulunur. Yarışmacılar bayrağın yanındaki zımbayı ellerindeki kontrol kartlarına basarak kontrol noktasına ulaştıklarını kanıtlarlar. Günümüzde bu işlem için elektronik sistem kullanımı yaygınlaşmaktadır.

Oryantiring kuralları nelerdir?
Yarışmacı iki hedef arasında hangi yolu izleyeceğine kendi karar verir. Yarışmacıların birbirini izlemesi için genellikle birkaç dakika arayla çıkış verilir. Yarışmacılar parkur boyunca karşılaştılar dahi birbirlerini izlemeleri yasaktır.

Relay oryantiring nedir ve kuralları nelerdir?
Relay oryantiring yarışmanın takım olarak yapıldığı bir türdür. Bayrak yarışında benzer şekilde takımın her üyesi parkurun belli bir kısmına ilerler ve ulaştığı noktadan diğer takım arkadaşı devam eder.

Relay türünde takımın parkuru tamamlaması için kullandığı toplam süreye göre değerlendirme yapılır. Puanlı yarışlarda sporcular belirli bir süre içinde farklı zorluk derecelerinde kontrol noktalarına ulaşarak puan toplamaya çalışırlar. Oyunculara verilen zaman haricinde bitiş çizgisine varmakta gecikilen her dakika için ceza puanı uygulanır. Yarışma süresince en çok puan toplayan oyunu kazanır.

Koşarak satranç oynamak olarak da adlandırılan zeka ile fiziksel becerdin birleşimi oryantiringi sizler için kısaca açıkladık, umarız faydalı olmuştur.

Bir cevap yazın