Oruçluyken susuzluğu gideren gıdalar

Mübarek ramazan ayını yaşadığımız şu günlerde sıcaklıkların yurt genelinde çok yüksek olması ve yüksek nem oranıyla beraber gün içerisinde oruç tutanlar susuzluk sorunu ile karşı karşıya kalıyorlar. Sahurda tüketeceğimiz serinletici ve su oranı yüksek gıdalar sayesinde oruç tutarken susuzluk sorununu giderebilirsiniz.

Gün içerisinde çektiğimiz susuzluk sorununu gidermek için çok değişik gıdalar bulunmakla birlikte sahurda daha çok meyve türü su depolayan meyveleri tercih ederek gün içerisinde yaşadığımız susuzluk ve hararet sorununu çözebiliriz.

Sahurda tüketebileceğimiz ve susuzluk sorununa iyi gelen gıdaların başlıcaları arasında şeftali bulunuyor, sulu ve ağız kokusunu gideren yapısı sayesinde sahurda tüketeceğimiz 2 dilim şeftali ile vücudumuza su depolayabiliriz. Sahurda tüketeceğimiz 1 salkım siyah veya beyaz üzüm sayesindede vücudumuza su depolayabiliriz. En çok tüketilen yaz meyvelerinden olan kavun ve karpuzda bulunan yüksek su oranı sayesinde sahurda yiyeceğimiz 2 veya 3’er dilim kavun ve karpuz ile hem vücudumuza gıda depolayabilir hem de bu meyvelerdeki yüksek su oranı sayesinde vücudumuza su depolayabiliriz. Peygamber efendimiz’in (s.a.v) sünneti olarak bugüne kadar gelmiş hurma sayesinde de susuzluğu giderebiliriz. Sahurda tüketip susuzluğu gidereceğimiz meyvelerin yanı sıra ev yapımı ürünler sayesindede susuzluk ve harareti yenebiliriz.

Sahurda 1 kase yoğurt tüketerek gün içerisinde yaşadığımız hararet sorununu çözebiliriz. Ayrıca bu yiyeceklerin yanı sıra sahur sofraların vazgeçilmezi olan domateside bol bol tüketerek domatesin içerisindeki %95 oranında bulunan suyu vücudumuza depo edebiliriz.

Son olarak sahurda tüketeceğimiz meyve suyu ve doğal maden suyu gibi içeceklerlede gün içerisinde yaşadığımız susuzluk sorununa çözüm arayabiliriz. Maden suyunun susuzluk sorununa iyi geldiği resmi araştırmalar sonucu kesinleşmiş ve doktorlar da sürekli sahurda meyve suyu ve doğal maden suyu türü gıdaları tüketmemizi öneriyor.

Yukarıdaki önlemleri alarak ve sahurda bol bol sulu ve suyu depolayan gıdalar tüketerek susuzluk sorununa çare bulabiliriz.

Bir yanıt yazın