Oruç tutmanın faydaları nelerdir?

Ramazan ayına girmemiz ile birlikte oruç tutmanın faydaları, hasta kişiler üzerinde tutulduğu zaman oluşabilecek komplikasyonlarını ve oruç ile ilgili daha birçok bilinmeyen noktaları sizlere bu makale içerisinde anlatıyoruz.

– Oruç neden tutulur ?

Oruç Tutmak

Bunun hiç şüphesiz tek bir cevabı değil birden fazla cevabı ve cevapların içerisinde de yine aynı şekilde cevapları ile karşımıza çıkacak bir sorudur. Başlıca genel sebebi anlarsanız diğer sorular da zincirleme çözülecektir. Oruç başlıca ;

– Nimetlerin farkına varmak

Dünya nefsine kapılmamak ve elimizde olan ile yetinip ve bazı kimselerin elimizde olanlara ve bizim gözümüzde dahi bir kıymeti olmayanlara muhtaç olduğu bilmek, aslında nimetlerin farkına varmaktır. Bu nimetin değerini ortaya koyacağı gibi, paylaşmaya da vesile olacaktır.

– Oruç ile toplumu anlamak

Oruç sayesinde zengin de fakir de, ramazan ayında açlığı, susuzluğu yaşayarak bazı toplumların 1 ay değil ömür hayatı boyunca bunu yaşadığını bilerek, bu bilinç doğrultusunda paylaşarak ve saygı duyarak yaşamak. Oruç insanlara bunu sağlamaktadır.

– Nefis terbiyesi ve oruç

İnsanın elinde olanları ve istekleri aslında bir nefis sonucu doğmuştur. Temel ihtiyaçlarımız dışında geriye kalan her şey hiç şüphesiz nefisden kaynaklı edinilmiştir. Ramazan ayında ise oruç, nefsi terbiye ederek, düşünmemizi, mantıklı kararlar almamızı ve ihtiyaç dışına girmememizi, sağlayarak nefsimizi kontrol altına alarak terbiye etmememizi sağlar.

– Ramazan ayı bereket ve merhamet ayıdır

Duaların geri çevrilmediği ay, ramazan ayı merhamet ve bereket ayıdır. Bu ayda müslümanlar, daha çok dua etmeli, daha çok merhamet göstermeli ve en önemlisi de daha çok paylaşmalıdırlar. Paylaşmak başlı başına insanı mutlu ve huzurlu olmasını sağlayan etnek duygular arasındadır.

 

Oruç tutmanın sağlığa faydaları

Oruç Faydaları

metabolizma: Oruç tutmak sindirim sistemimizi kontrol altına aldığı gibi metabolizmanın da sorunsuz ve hızlı çalışmasına olanak sağlıyor.

zayıflama : Oruç ile birlikte, günlük çok az da yürüyüş yapıldığı taktirde, kolaylıkla kilo verebilirsiniz. Gün içerisinde enerji mevcut yağı yakarak, kalori alımınızı daha dikkatli hale getirir. İftardan sonra da 1 saat tempolu yürüyüş ile birlikte ramazan ayı boyunca güzel kilolar verebilirsiniz.

insülin-şeker sağlığı: Yapılan araştırmalar oruç tutan bir kimsenin, tutmayan bir kimseye göre kandaki şeker seviyesi, kan temizliği ve diğer şeker oranlarının ciddi anlamda sağlıklı olduğunu göstermiştir.

yaşlanmayı geciktirir: Bunamayı geciktirir, kan ve diğer hücrelerimizin yenilenmesini ve kendini tedavi etmesini sağlar. Alınan besinler kontrollü olduğu için sağlığımızı olumlu yönden etkiler ve yaşlanmayı geciktirir.

cilt temizliği için oruç: Cilt temizliğimiz için ciddi anlamda sağlıklı olan oruç tutmak, açlıktan kaynaklı, karaciğer ve akciğerde ki toksinlerin temizlenmesini sağlar. Dolayısı ile buda cildimizin rengini açar, sivilce-akne oluşumunu engeller ve deride temizlik sağlar.

 

Bir yanıt yazın