Organ nakli nedir?

Organ nakli nedir ve organ nakli dinen uygunmudur sorularını sizler için araştırdık ve sorularını kaleme aldık.

Organ nakli, kadavradan ve canlıdan yapılan bir operasyondur. Tedavisi tıbben mümkün olmayan hastalıklar nedeniyle görev yapamayacak derecede hasar gören organların yerine, canlı veya ölüden alınan yeni, sağlam organın konularak hastanın tedavi edilmesine organ nakli denilmektedir. Kalp nakli dışında önemli bir kısmı canlıdan canlıya yapılabilmektedir. Karaciğer, böbrek, pankreas, ince barsak canlıdan canlıya yapılabilirken, kalp nakilleri kadavradan alınarak hastaya nakledilerek gerçekleştirilebilmektedir.

Eğer ki organlarınızı bağışlamak isterseniz herhangi bir kamu ve özel hastanelerinin ‘ organ nakil koordinatörlüğüne’ başvurabilirsiniz. Başvuru sonrası kurum tarafından size ‘doku ve organ bağışı kartı’ hazırlanır. Bu kartı sürekli yanınızda taşımanız sizin başınıza gelebilecek ani durumlarda kişilerin bilgilenmesini ve gerekli işlemlerin başlatmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda işlemleri hızlandırır, çünkü kadavradan organ naklinin gerçekleştirilebilmesi için 5-6 saatlik zaman dilimi çok önemlidir. Yaptığınız organ bağışından ailenizi mutlaka bilgilendiriniz. Organ bağışında sadece bağış yetmemektedir.

Nakil işlemlerini yapan kurum ve kuruluşun modern teknik ve teknolojiyi kullanması da çok önemlidir. Şimdi sizlere organ bağışı ile ilgili birkaç ayet örneği vereceğim, böylece aklınızdaki dinen uygun mu sorularına da kısmen de olsa cevap bulmanıza yardımcı olacağımızı düşünüyorum. ‘… Kendinizi öldürmeyin…’( en-nisa 4/29) , ‘… Haklı bir sebep olmadıkça, Allah’ın öldürülmesini haram kıldığı canı öldürmeyin…’(el-isra 17/33) ‘… Kim bir insanı, bir can karşılığı veya yeryüzünde bir bozgunculuk çıkarmak karşılığı olmaksızın öldürürse, o sanki bütün insanları öldürmüştür.

Kim de bir adamın hayatını kurtarırsa sanki bütün insanların hayatını kurtarmış olur…’(el-maide 5/32) gibi ayetler organ naklinin dinen bir sakıncası olmadığının örneklerindendir. Bunlar sadece ayetlerin bir kısmıdır araştırma yapılarak organ nakliyle ilgili daha birçok ayet bulabilirsiniz. Aklınızdaki soru işaretlerinin cevabını bulduktan sonra lütfen organ naklini desteklemek için organ bağışında bulununuz.

Bir cevap yazın