Omurga nedir?

Omurganın anatomisi

İnsan vücudunun destekleyicisi olan bu kolon, omurgayı eğip bükmeyi sağlamanın yanı sıra omurgayı korumak için birbirine kenetlenmiş küçük kemiklerden ibaret 33 omurgadan oluşan çok çeşitli kompozit bir yapıdır.

En üstün 7 omur boyun omurları dır ve genellikle C1-C7 olarak adlandırılırlar. Omurgayı oksipital kondile, oksipital kondil tabanında bir çıkıntıya bağlamak C1’in görevidir (atlas da denir). Bir sonraki omurgaya veya C2’ye eksen denir ve kafatasının omurga da dönmesine izin verir. Bunlar, vücutta isimlendirilmiş olan omurgalar dan yalnızca ikisidir.

Süperior nedir?
Anatomide superior, kücümser tavırlı, kaliteli veya mükemmel performans anlamına gelmez, “başa en yakın” anlamına gelir. Bu durumda, inferior da, başın en uzağında olan anlamına gelir.

Sonraki 12 omurga göğüs omurgaları dır ve T1-T12 olarak adlandırılır. Bu omurgaların her biri yaklaşık 45 derecelik açı ile kuruludur; her bir kaburganın tabanı ile bağlantı noktaları oluştururlar.

Lomber (bel) omurgası, karın bölgesinin alt kısmında bulunan bir sonraki 5 omurdan oluşur. Bu omurgalar L1-L5 olarak adlandırılır.

Geriye kalan 9 vertebra aslında sakrum ve koksik olmak üzere 2 ünite halinde birleştirilir. Sakrum 5 omurgadan oluşur S1-S5 olarak adlandırılır ve pelvik kemer, yani gövde ve bacakları bağlayan kemikler olarak işlev görür. Son 4 kücük omurga, koksaks veya kuyruk kemiği olarak bilinen yapıda birleştirilir.

Bir yanıt yazın