Ombre saç nedir ve nasıl yapılır?

Ombre saç nedir?

Ombre kelimesi, Fransızcada “gölge” anlamına gelmektedir ve renklendirme tekniğidir. Bu işlemde saçların boyu ve saçın uç kısmı, saçın renginden daha açık tonlara boyanmaktadır. Saç için hangi tonlar tercih edilirse edilsin, istenilen doğal ve uyumlu ton geçişlerini oluşturmaktır.

Bir başka ifadeyle ombre, meç ya da röfleden ayrılan en önemli özelliği, doğal renklerin geçişi olmasıdır. Saçın dipleri olduğu gibi bırakılırken saçın boyuna ve saçın uç kısımlarına gitgide açılan degrade yani soluk renkler uygulanmaktadır. Bu şekilde saçlar daha parlak, canlı ve modern bir görüntüye sahip olur.

Ombre nasıl yapılır?

Ombre yapılırken önce saçlara yaratılacak ton aralıklarına karar verilmelidir. Bu kişiye ait seçimdir. İstenildiğinde saçlar doğal renginin 1 ila 3 ton açık renklerine boyanabilir ve son derece doğal ve hafif ton renk geçişleri oluşmaktadır.

Daha farklı bir görüntü tercih ediliyorsa, saç uçlarını saç diplerine oranla daha açık boyanması sağlanarak ya da mavi pembe ve yeşil gibi renkli ombre saç boyası çeşitleri denenebilir.

Ton aralıkları belirlendikten sonra, saçın boyanacak kısımlarına krepe (saçların ince kısımları sık dişli bir tarak kullanılarak uçlardan köklere doğru kabartılması) uygulanmaktadır.

Krepenin yoğun olması saçın parlaklığını belirlemektedir. Krepe yoğun oldukça ton geçişi daha az belirgin ve hafif bir görüntü bırakmaktadır. Az krepe uygulanan saçın ise keskin geçişi olur ve yoğun ışıltılı görünmektedir. Krepe işlemi bittiğinde ise belirlenen saç tutamlarına balyaj (Doğal rengin korunmasına özen gösterilerek saç uçlarına uygulanan boyama yöntemi) uygulanarak son işlem de yapılmış olmaktadır.

Ters ombre nedir?

Klasik ombre yöntemi, saçın diplerinden uç kısımlarına doğru açılan ton geçişleri oluşturmayı hedeflerken ters ombre yönteminde ise saçın uç kısımlarından yukarıya çıkıldıkça koyulaşan bir renk geçişi olmaktadır.

Ters ombre yapılırken saç diplerine balyaj yapılmaktadır. Sık kullanılan renkler ise gri, platin sarısı, pembe,yeşil ve mavi olmaktadır.

Ombre işlemi kimler için uygundur?

Ombre yöntemi, saça doğal bir görüntü kazandırmak için ışıltılar ve ton geçişleri sağlamak isteyen herkese uygun olmaktadır. Fakat saçlar ombre işleminden önce çok yıpranmış ise ombre işlemi bir süre yapılmaması saç sağlığı için daha uygun olmaktadır.

Ombre işlemi yapılırken saç tellerine boya ve krepe uygulanması, yıpranmış olan saça zarar verebilir. Ombre yöntemi öncesinde saça nemlendiri bir bakım uygulanabilir.

Bir cevap yazın