Okçuluk nedir ve nasıl oynanır?

Okçuluk nedir?
Eskiden savaşlarda ve avlamada kullanılan ok ve yay günümüzde her yaştan insanın yapabildiği eğlenceli bir olimpik spor dalında kullanılmaktadır.

Modern ok ve yay

Okçuluk için gerekli malzemeler nedir?
Okçuluk sporu için gerekli olan malzemeler yay, ok ve hedef tahtasıdır. Hedefin üzeri sırasıyla sarı, kırmızı, açık mavi, siyah ve beyaz renkteki dairelerden oluşan bir kağıtta kaplıdır. Her renkten ikişer daire vardır.

Okçuluk müsabakalarında nasıl giyilir?
Okçuluk müsabakalarında kadınlar ve erkekler beyaz giysiler giyer. Hedefin üzerinde içten dışa doğru en yüksek 10 en düşük 1 olacak şekilde puanlar bulunur. Hedefe saplanan ok hangi dairenin içinde ise sporcu o kadar puan alır.

Okçuluktaki amaç nedir?
Okçulukta amaç belirlenen mesafelerden atış yaparak oku hedef tahtasındaki en yüksek puan hesaplamaktır. Yarışmalar yarışmanın mesafesine ve türüne göre değişir.

Okçuluktaki atış mesafeleri nedir?
Olimpik yarışlarda sıralama atışları için 70 metreden 2 tur halinde 72 ok atılır. Puanlama en yüksek 720 puan kazanılma olasılığı üzerinden hesaplanır ve sporcular aldıkları puana göre sıralanır.

Eleme yarışları nasıl yapılır ve kuralları nelerdir?
Olimpik yarışlarda bir de eleme adı verilen yarışlar yapılır. Seri şekildeki her üç ok atışı 1 set olarak kabul edilir. Her setin en yüksek puanı 2 en düşük puanı ise 0 dır. Beraberlik durumunda her iki sporcu birer puan kazanırlar ve 6 puana ulaşan sporcu karşılaşmanın galibi olur. Set sonunda set puanlarında beraberlik olması durumunda ise beraberlik atışı yapılır. Birer ok şeklinde yapılan bu atışla merkeze en yakın oku atan sporcu karşılaşmayı da kazanmış olur.

Açık alan yarışlarında atış mesafesi nedir?
Açık alan yarışlarında kadınlar 30 50 60 ve 70 metrede yarışırken, erkeklerde aynı metreler ve ilaveten 90 metrede yarışırlar.

Kapalı alan yarışlarında mesafe nedir?
Kapalı alanlarda mesafe kadın ve erkeklerde 18 metre ile sınırlıdır. Sıralama atışları toplamda 60 ok şeklinde yapılır. Toplam 600 puan olasılığı üzerinden en yüksek puanı atan sporcu dan başlamak üzere sıralama oluşturulur. Buna göre en yüksek puanı alan 32 sporcu bireysel eleme yarışmalarına katılmaya hak kazanır.

Bir yanıt yazın