Nasır nedir? Tedavisi ve korunma yolları nelerdir?

Nasır nedir?

Nasır insan vücudunun özellikle el ve ayaklarında oluşur. Deri kendini korumak için sert bir tabaka oluşturmaktadır. Nasır en çok ayak bölgelerimizde görülmektedir. Yanlış ayakkabı tercihi nasır oluşumunda etlilidir. Aynı bölgeye yapılan basıda nasır oluşumuna neden olur. Nasırı teşhis etmek çok basittir. Acı ve şişlik varsa nasır oluşmaya başlamıştır. Hastalarda yürümekte zorluk çekmek hayatı zorlaştıran bir durumdur. Nasır günlük yaşantımızı çok fazlasıyla etkilemektedir. Yapmanız gereken nasır konusunda uzmanlaşmış bir doktora başvurmalısınız.

Nasır tedavisi nasıl yapılır?

Genellikle ayak problemlerinden biridir. En çok rastlanan bir rahatsızlıktır. Nasırları hastaların yok etmeye çalışması oldukça zararlıdır. Çünkü hasta nasırı kesmesiyle ya durum daha çok ciddileşir. Yada başka tür cild rahatsızlıklarına neden olabilir. Öncelikli olarak sert nasırlı bölge incelenmelidir. Nasır cihaz yardımıyla eritilir. Bu işlemlerden sonra gerekli merhem gibi şeylet sürülür. Ama asıl önemli olan şey nasıra neden onları ortadan kaldırmaktır. Aksi taktirde nasır oluşumu tekrarlamaktadır. Bir çok tedavi yöntemi mevcuttur. Önemi giderek artan bir rahatsızlıktır.

Nasırdan nasıl korunmalıdır?

  • Nasırlı bölge temiz tutulmalıdır.
  • Doğru ayakkabı seçimi nasırı azaltıcaktır.
  • Ayakkabılarda taban sertliği olacaktır.
  • Bayanlar topuklu ayakkabı kullanımına dikkat etmelidir.
  • Ayak yapısına uygun ayakkabılar seçilmelidir.
  • Günlük ayak hijyenine özen gösterilmelidir.
  • El ve ayaklara yumuşatıcı kremler sürülmelidir.
  • Özellikle ayaklarımıza ihtiyacı olan vitamini vermeliyiz.
  • Sert zeminlerde çıplak ayakla dolaşılmamalıdır.
  • Ev dışında çıplak ayakla dolaşmak nasıra neden olur.

Nasır nasıl geçer?

Eğer pürüzsüz bir ayak istiyorsanız suda bekletmek en iyi yöntemlerden biridir. Suda beklettikten sonra ovalama ve kurutma yöntemide yapabiliriz. Karbonat, papatya çayı, yada elma sirkesi bunlardan birini su ile karıştırarak bir karışım hazırlayabiliriz. Ayaklarınızı bu karışımda beklettiğinizde göreceksiniz. Bu sayede ayaklarınız yumuşayacak. O sert nasırlı bölge temizlenmiş olacaktır. Kesinlikle bilmediğiniz yöntemlerle nasıra dokunmayın. Kesmeye çalışmayın. Bunun sonucu sizi daha ciddi cilt problemleri bekleyebilir.

Yazdığımız yazıları reçete olarak görmeyiniz. Sadece bilgi amaçlıdır. Herhangi bir şikayetinizde mutlaka size en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Sağlıklı günler dileriz. Sağlıcakla kalın.

Bir yanıt yazın