Nane ile cilt bakımı, nane ile yapılabilen cilt maskeleri

Nane yaprağının ölü hücreleri temizlemek, cildi sıkılaştırmak, ciltteki yağları temizlemek gibi bir çok yararı vardır. Bu nedenle ciltteki ölü hücreleri temizlemek ve pürüzsüz bir görünüm elde etmek için naneli cilt bakım maskesi uygulanabilir. Aşağıda tarifi verilen nene ile cilt bakım yöntemlerinden ihtiyacınız olanı deneyerek cildinize bakım yapabilirsiniz.

Karma ve Yağlı Ciltlere Nane Losyonu
Hem cildi güçlendiren hem de cildi temizleyen bir losyondur.
Kuru veya taze nane ( 2 – 3 tatlı kaşığı )
Sıcak su ( 200 ml )
Hazırlanışı: Suyu kaynatıp ocaktan alın ve içine naneleri ekleyip yarım saat süresince demleyin. Süre sonunda nane suyunu süzün ve akşam sabah losyonu temizlenmiş cildinize uygulayın.

Taze Nane İle Cildinizi Sıkılaştırın
Taze nane ile cilde uygulanan bakım sonucunda cildiniz gözle görülür şekilde sıkılaşır. Cilde tonik olarak da uygulanılabilen nane suyu ciltte oluşan iltihabı azatlara tahrişleri önler.
Nane yaprakları ( 1 tutam taze )
Su ( sıcak 1 bardak )
Hazırlanışı: Suyu kaynatın ve altını kapatıp taze nane yapraklarını suya ekleyin ve 5 dakika demlendirin. Nane suyu ılıdığında tülbenti suya bandırın ve yüzünüze yerleştirip 15 dakika kadar uzanarak bekletin. Ardından cildinizi soğuk su ile yıkayarak temizleyin. Haftada 2 kere cildinize rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Nane İle Cildinizi Gençleştirin
Ciltteki kırışıklıkları azaltan ve cildi yenileyen nane losyonu cildinizi gençleştirmek için uygulanır.
Kuru nane ( 2 yemek kaşığı )
Limon suyu ( 2 – 4 damla )
Su ( 400 ml )
Hazırlanışı: 400 ml suyu tencereye ekleyin ve naneleri de içine ilave edip ocağın altını yakın. 10 dakika boyunca kaynatın ve ardından kapatıp ılıdığında limon suyunu ekleyin. Her gece yatmadan bu losyon ile cildinizi temizleyin.

Cilt Rengini Ayarlayan Nane Losyonu
Doğal cilt rengini dengeleyen nane losyonu cildinizi geliştirerek yeniler.
Kuru nane otu ( 4 yemek kaşığı )
Su ( 200 ml )
Salatalık suyu ( 1 yemek kaşığı )
Maydanoz ( 1 tutam )
Hazırlanışı: 200 ml kaynamış suya kuru nane otunu katın ve demlenmeye bırakın. Ayrı bir yerde de maydanozu kaynatın. Ilıdığında maydanoz ve nane otunu karıştırıp 1 yemek kaşığı salatalık suyunu ilave edin. Ağzı kapaklı bir şişeye koyarak her sabah bu karışımla cildinize masaj yapın.

Cilt Bakımı Ve Güzellik için Nane Maskesi
Nane yaprağı,
Yoğurt,
Salatalık,
Limon suyu
Hazırlanışı: İki yemek kaşığı yoğurt ve püre halindeki salatalık ile bir çorba kaşığı limon suyunu çeyrek fincan ince kıyılmış nane yapraklarına ekleyin. Bu karışımı yüze sürülecek bir kıvam elde edene kadar karıştırın ve bu karışımı yüzünüze sürün. 15 dakika beklettikten sonra da ılık su ile yıkayın. Naneli cilt bakım maskesini haftada bir cildinize uygulayabilirsiniz.

Göz Çevresine Nane Suyu
Göz çevresinde oluşan kırışıklıklar için oldukça etkilidir.
Taze nane ( 1 yemek kaşığı )
Su ( 1 bardak )

Sıcak suya naneyi ekleyin ve 5 dakika demlenmeye bırakın. Ardından süzerek karışımı ağzı kapalı bir şişeye koyun. Her akşam göz çevrenize pamuk yardımı ile naneli bakımı uygulayın.

Bir yanıt yazın