Moda nedir?

Moda kelimesini irdeleyecek olursak; belli bir dönemde popüler olan ve çoğunluğun beğenisini, ilgisini kazanan yenilik gibi anlamlar ile karşılaşırız. Moda denildiğinde ilk akla gelen giyim sektörü olsa da teknoloji, sanat gibi diğer alanlarda da bu durum gerçekleşir. Her sektörde bazı zaman dilimleri içerisinde öne çıkan, popüler olan yani büyük ilgi gören parçalar moda olarak nitelendirilir. Bu parçaların fazlasıyla ilgi görmesi, büyük markalar ve ünlü isimler tarafından kullanılmasıyla alakalıdır. Özellikle medyanın ve reklam ajanslarının halka yansıttığı bir tablodan ibarettir moda kavramı.

Popülerlik

Teknolojik gelişmeler, giyim, sanat, çeşitli felsefeler o dönem içerisinde popüler olup insanların ilgisini çekebilir. Moda aslında popülerlik ile doğru orantılıdır. Çeşitli pazarlama ve reklam teknikleri insanların bilinçaltını kolayca yönlendirir. Medya aracılığıyla sunulan görseller, magazin haberleri bunun en basit örnekleri. Mesela oldukça popüler bir ünlünün üzerinde görülen hırka o an için moda olabilir. Ya da Moda haftası olarak adlandırılan dönemde büyük markalar tarafından sunulan kıyafetlerin kısa sürede popülerlik kazanıp ciddi oranda satış sağlaması da aynı mantıkla gerçekleşir. Bir şeyin moda olmasını sağlayan en önemli unsur popülerlik kavramıdır.

Moda Bir İhtiyaç Mı?

Moda kavramının ihtiyaçla ilgili olmadığını söyleyebiliriz. İnsanların moda olan parçalara yönelmesinin tek sebebi grup psikolojisidir. Kişinin asıl ihtiyacı olan objeden uzaklaşıp moda olana yönelmesi sıkça karşılaşılan bir durumdur. Bu nedenle moda insanları fazla tüketime yönlendirir. Kapitalist düzenin gizli bir silahıdır.

Bir yanıt yazın