Miyop nedir? Neden olur ve tedavisi nedir?

Gözün belirli uzaklıktaki cisimleri odaklayamamasıdır. Cisimlerden yansıyan ışıklar göz merkezinde değilde ön tarafta odaklanıyorsa miyopi söz konusu olacaktır. Gözün her durumu görmeyi etkileyecektir.

Miyop neden olur?

  • Miyopun temel sorunlarından biride gözün bazı eksenlerindeki uzunluk ve kısalık değişimlerinden kaynaklanabilir.
  • Miyop kusuru olması gerekenlerin tam tersi olduğundan ortaya çıkmaktadır.
    Miyop doğuştan olabilmektedir.
  • Sonradan da gelişip ilerleyebilir.
  • Anne yada babada miyop varsa çocukta kesin gözükebilir.
  • Şeker hasalığı olanlarda sonradan miyop oluşabilir.
  • Yorgunluk ve aşırı stres sonucu miyop oluşabilir.
  • Miyop hastalığına RASGRF1 adlı gen neden olmaktadır.

Miyop ne zaman durur?

Miyop genelde 6 yaşına doğru kendini belli eder. Çocuk küçük yazıları okur ancak tahtaya yazılanları okuyamaz. 20 li yaşlara doğru miyopluk derecelik gösterebilir. Daha sonra ise durur yada daha yavaş ilerleyebilir. İlerlemenin en fazla olduğu dönem erkeklerde 12-13 yaşlarındadır. Kızlarda ise 8-9 yaşlarındadır.

Miyop tedavisi nasıl olur?

Lazer yöntemleri ile göz kusurları düzeltilebilir. Gözün dışındaki saydam kısımda bulunan lekeler vb. Şeyler giderilmektedir. Lazer uygulamadı göz kusurlarını gidermek için kullanılmaktadır. Fakat bu kişilerde artık göz kusurlarının durmuş olmadı gerekmektedir. Lazer tedavisi en erken 18 yaşında uygulanabilir. Hamile olan kadınlara lazer tedavisi uygulanmaz. Göz bozukluğu lazer atışlarıyla düzeltilir. Bu işlem yaklaşık 10 dakika sürer.

Yapılacak olan işlemlerden sonra gözleriniz tamamende iyileşebilir. Yada gözün ilerleyen rahatsızlığı durabilir. Gözlerimiz çok hassas organlarımızdır. En ufacık bir yanlışımızda gözümüz hasar almaktadır. Gözün bir kez ilerlemesi başladığı zaman sürekli devam eder. Gözümüze çok dikkat etmeliyiz. Bilgisayar kullanırken gözlerimi dinlendirmeli ve doğru açıda bakmalıyız. Dinlendirme gözlükleri kullanmalıyız gerekirse. Yapacağınız herşey gözünüz için daha iyi olacaktır. Şimdiden gözünüze dikkat etmelisiniz. İleride kurtarması daha çok zor olacaktır.

Yazdığımız yazıları kesinlikle reçete olarak görmeyiniz. Sadece bilgi amaçlıdır. Herhangi bir durum anında yada bir şüphenizde en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. Doktorunuza danışmadan herhangi bir ilaç damla gibi şeyler kullanmamalısınız. Doktorunuzdan onay almalısınız. Yapıcağınız en ufacık bir hareket gözünüzün daha kötü olmasına ve hastalığın ilerlemesine neden olacaktır.

Sağlıklı günler dileriz. Sağlıcakla kalın.

Bir yanıt yazın