Menopoz nedir?

Menopoz nedir ve Menopoz da dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Kadınlarda yaş ilerlemesi ile görülen bir tür hormonal dinlenme olarak da diyebileceğimiz bir tür döngü çeşididir. Kadınların hayatının ortalama olarak üçte biri menopoz denilen bu döngü içerisinde geçmektedir. Menopoza bayanlar genellikle 44-55 yaşları civarında girerler. Bu durumun haricinde istisna olarak 40 yaştan önce menopoza giren bayanlar da vardır bu bayanlar erken menopoz dönemine girdikleri için diğer bayanlara göre bu konuda daha şanssızdırlar. Menopoz kadın hayatında doğum yapabilme fonksiyonların sonlanması anlamına da gelmektedir ve bu döneme giren bayanlar çocuk sahibi olamazlar. Bayanlar için doğal bir aşama olarak nitelendirilen bu dönem bayanlarımızı hayatlarından öylesine derinden etkiler ki bir tür moral bozukluğunun ötesinde hastalıklara bile neden olabilecek bunalımlar geçirilmektedir.

Menopoz kadınların hayatlarında önemli bir dönüm noktası olduğu için kadınlar için bu konuda önemli çalışmalar yapılmıştır. Kadınların yumurtalıkları laboratuar ortamında üretilmesi ve kullanımına başlanması bayanlar için büyük bir önem taşımaktadır. Menopoz döneminde azalan yumurtalık hormonlarının yerine konması ile bu menopoz dönemine ait tüm olumsuzluklar giderilmiş ve bayanların ise bu konuda hassasiyeti esas alınarak doğum yapabilmelerini tekrardan sağlamış olmaktadırlar. Menopoz düzensiz adet kanamaları, ara sıra ateş, durduk yere birden terleme veya üşüme gibi belirtiler ile birlikte yavaş yavaş ortaya çıkmaktadır. Menopoza giren bayan da psikolojik olarak değişmeler de gözlemlenebilir. Bir bayanın menopoza girmesinin kesin kanıtı ise bir yıl kadar süre zarfı içinde adet kanamalarının olmamasıdır.

Menopoz döneminde estrojen hormonunun azalması sonucu ile bu hormonun koruyucu etkisi ortadan kalktığı için kalp-damar hastalıklarında %60 artış görülmektedir. Bu tür hastalıklardan korunmak için kardiyoloji kliniklerinin önerdiği diyet, egzersiz, kolesterolü düşüren ilaçlar kullanılmalıdır. Bayanların en çok hassasiyet ve duygusallık gösterdiği dönem olan menopoz dönemi kişinin hal ve hareketlerini değiştirmekle birlikte çevresindeki kişileri ise olumsuz etkilemektedir. Yapılan araştırmalara göre kadınlara bu dönem içerisinde yardımcı ve destek olunmalıdır. Çünkü bu döneme giren ve kendisini kötü hisseden birçok kadında menopoz dönemi ile başlayan hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Oluşan bu hastalıkların nedeni ise bayanların menopoz dönemine erken girmeleri ruh hallerini etkilemekte ve psikolojilerini bozmaktadır.

Bir yanıt yazın