Masa tenisi nedir ve nasıl oynanır?

Masa tenisi veya pinon nedir?
Pinpon adıylada bilinen masa tenisi bir masanın iki yanında bulunan, 2 veya 4 oyuncunun ellerinde ki raketler yardımıyla topu masanın ortasında ki file üzerinden karşı tarafa geçirmeleri esasına dayanır.

Masa tenisi masası

Masa tenisi masası ve file özellikleri nedir?
Masa tenisi sert, düz, genellikle yeşil, kenarlarında 2 santim genişliğinde beyaz çizgi olan, uzunluğu 274 santim, genişliği ise 152 santim olan dikdörtgen biçiminde ve yerden 76 santim yüksekliğinde bir masada oynanır. Masa 15 santim yüksekliğinde bir fileyle enlemesine 3 milimetre genişliğinde bir çizgi ile de boylamasına iki eşit parçaya ayrılmıştır.

Masa tenisi nasıl bir alanda oynanmalıdır?
Oyuncuların masa etrafında rahat hareket edebilmeleri için ise alanın 7 metre genişliğinde ve 10 metre uzunluğunda olması gerekir.

Masa tenisi oyunu genel kuralları nelerdir?
Oyun servis atışı ile başlar top servisi kullanan tarafın alanına bir kez çarptıktan sonra fileye geçip diğer tarafa düşmelidir. Servis topu file yaşarken fileye dokunmuşsa servis tekrarlanır. Oyuncular kendi sahasında bir kez sıçrayan topu raketle rakip takımın sahasına gönderir. Bunu yapamayan oyuncu rakibine bir sayı kazandırmış olur.

Masa tenisinde set nedir ve kaç set oynanır?
Her sayıdan sonra servis atılır. Masa tenisi 3, 5, 7 gibi tek sayılı setler üzerinden oynanır. İki sayıda bir servis taraf değiştirir ve 11 sayıya ulaşan oyuncu o seti kazanır. Eğer 10-10 eşitlik olursa set uzar ve aradaki fark 2 sayıya ulaşıncaya kadar set devam eder. Eğer bir set 10 dakikada bitmezse hızlandırılmış sistem devreye girer. Her oyuncu sırayla bir servis atar ve eğer karşılayan oyuncu 13 defa topu karşı sahaya gönderebilirse bir sayı kazanır.

Her yaşa hitap eden ve birçoğumuzun keyifli zaman geçirmek için oynadığı masa tenisini sizler için kısaca anlatmaya çalıştık.

Bir yanıt yazın