Lucid (Lüsid) rüya nedir ?

Rüya bilimi dalında büyük bir ilgi gören bir tür rüya çeşidi olan Lucid Rüya son dönemlerde oldukça araştırılan bir konudur. Rüya bilimcileri ve yorumcularının da bu konu üzerine yazdığı yüzlerce makale, tez ve kitaplar bulunmaktadır. Bizlerde bu bilgiler doğrultusunda sizlere daha akıcı bir yazım dili ile Lucid (Lüsid Rüya) nedir ? Ve hakkında tüm merak edilen soruları yazdık.

Keyifli okumalar..

Lucid rüya (lüsid) nedir?

Lucid Türkçe karşılığı olarak lüsid terimi, bir diğer adı ile berrak rüya olarak bilinir. Bu rüya aslında rüya gören insanların yaklaşık %35’nin yaşadığı ve bildiği bir rüya çeşididir. Bu rüya çeşidi tam olarak, kişinin rüya gördüğü esnada kendi rüyasında olduğunun farkına varması ve ileri seviyelerde bu rüyayı yönetebilme/kontrol edebilmedir.

İlk olarak Oxford Üniversitesi, Psikofizik Enstitüsü, Psikolog Celia Green tarafından araştırılıp bu ismi aldıktan sonra lüsid rüya, psikoanaliz sınıfında bir çeşit bilim olarak kabul edilmiş ve bunun adına yüzlerce araştırma ve kitaplar yazılmıştır.

Lüsid rüya kanıtlanmış bir rüya bilimi midir ?

1960’lı yılların başında yayınlanan bir tez sonucunda birçok üniversitenin de araştırma konusu olan lüsid rüya araştırmalar doğrultusunda kanıtlanmış ve defalarca denenerek bilimselliği ortaya konulmuştur. Rem adında uykudan-rüyaya geçiş sırasında gözlemlenen denekler rüyayı kontrol etmeye başladıklarında fiziksel olarak rüyayı kontrol ettiklerinin mesajlarını vermişlerdir. Bu fiziksel mesajlar 3 defa göz hareketi, 3 defa parmak oynatma veya ritmik bir şekilde rüyada iken horultu sesi çıkarmak gibi mesajlardı.

Lüsid rüya nasıl görülür ? İsteyen herkes yapabilir mi?

Araştırmalar bitip doğruluğu kanıtlandıktan sonra bunun üzerine psikoanalizler, psikologlar ve psikokinetikciler tarafından eğitim merkezleri/ deneysel çalışmalar yapılan merkezler kurmuşlardır. Günümüzde Amerika ve İngiltere de halen yaygın olarak denenen ve çalışmalarını sürdüren insanlar ve kuruluşlar bulunmaktadır.

İnternetten yapılan araştırmalar ile de rahatlıkla öğrenilebilen bu rüya çeşidini deneyerek öğrenmek mümkündür. Deneyeceğiniz ve bu alanda kendinizi geliştirebileceğiniz birden fazla yöntem bulunmakta.

Uyumadan önce beyin reaksiyonlarını telkin etmek

Bugün itibari ile bu denemelere başlayacaksanız eğer yine bugünden kendinizi\ yani bilinçaltınızı telkin etmenizi gerekir. Uyuyana kadar kendinize defalarca “Uyuduğum da ve rüya görmeye başladığım anda gördüğüm rüyayı kontrol edebilecek ve anlayacağım” gibi düşünceler ile buna hazırlık yapabilirsiniz. Belki ilk günden olmayacak ama bıkmadan denemeye devam ederseniz sonuç alacaksınız.

Görselleştirerek farkına varın

Gün içerisinde gördüğünüz bir rengi, nesneyi veya başka herhangi bir şeye odaklanarak kendinize “Şuan rüyada mıyım)? diyerek gördüğünüz görseller ile bilinçaltınızı sürekli olarak buna yönlendirmiş olursunuz ve sonuç olarak rüyanızda da söylediğiniz zaman gerçeklik kavramını yakalamış olursunuz.

Rüya günlüğü tutun

Evet, yanlış okumadınız. Gördüğünüz rüyaları kayıt altına alın her rüyadan sonra unutmamak için baş ucunuzda defteriniz ve kaleminiz olsun, uyanır uyanmaz yazacağınız rüyalarınız bir süre sonra rüya içerisinde bilinçaltınıza daha iyi yerleşecek ve rüyada olduğunuzu anlayacaksınız.

Bir yanıt yazın