League of legends (LOL) oyunu nedir? Nasıl oynanır?

Riot Games adlı şirketin 27 Ekim 2009 tarihinde piyasaya sürdüğü, Moba sınıfına giren League of Legends / Lol, her yıl oyuncu sayısını kat be kat arttırarak en iyi moba oyunu olma özelliğini  elinde tutuyor. Bu meşhur oyun hakkında tüm bilgileri okuyacağınız bu makalede, en iyi moba oyunu, LOL nedir? Lol nasıl oynanır ? Lol kaç tane şampiyon var? ve  Lol e-spor kulüpleri hakkında tüm detaylar aşağıda.

Keyifli okumalar.

League of Legends nedir ?

Oyun Açılış Ekranı

League of legends / Türkçe anlamı ; Efsaneler Ligi’dir. 2009 yılının ekim ayında Riot Games tarafından geliştirilip yayımlanan video oyunu, Warcraft III oyununda ki Defense of the Ancients haritasından esinlenerek yapılmıştır. Haritanın oyunda ki ismi ise Sihirdar Vadisi ‘dir. Aynı zamanda Lol oyununun baş tasarımcısı yine aynı sınıfdan esinlendiği Dota haritasını tasarlayan kişidir.

Moba türünün aslında en stratejik oyunudur lol, 3 farklı koridor modu ve ek oyun modları olabilen oyunda 5e5 takım çalışması ile karşı takımın alanını istila ederek Sihirdar Vadisinin kazananın olmak için savaşılır.

Sihirdar Vadisi Haritası

143 adet şampiyon bulunmaktadır. Her bir şampiyonun klanları ve yetenekleri birbirinden tamamen ayrıdır. Her şampiyonun vuruş gücü ve animasyonları da farklı olunca oyuna farklı bir heyecan katmaktadır. 3 Koridor 1 ormandan oluşan sihirdar vadisi her bir koridarlardan farklı şampiyonlar gitmektedir. Koridorlar;

 1. Solo (Top)
 2. Mid
 3. Adc-Support (Bot)
 4. Orman (Jungle)

League of legends nasıl oynanır?

Sihirdar şampiyonlarından Yasuo ve Zed

Her koridordan da minyon adı verilen sihirdar vadisinin askerleri ilerler, 6 minyon olarak çıkarlar ve hem rakip takımın hem kendi takımınızın oyun süresi boyunca ortamala 350 adet minyon çıkar. Bu rakam tek koridor için geçerlidir. Diğer koridolar da aynı minyon sayısı ile artı olarak ormancının da orman içerisinde kendini geliştirip seviye atlaması için gerekli hayvanlar/yaratıklar/canavarlar çıkmaktadır bunlar hem seviye atlamanıza hem altın kazanmanıza hemde kasılmanıza/güçlü olmanıza olanak sağlar. Oyun sonu zafer kazanan takım LP puanı kazanarak lig atlar. Oyuna 1. levelde başlarsınız 30. Level ‘de lig atlama maçlarınız başlar. Her ligde ortalama 15 adet zafer kazanmanız lazım. Ligler sırası ile şöyledir;

 1. Demir
 2. Bronz
 3. Gümüş
 4. Altın
 5. Plat
 6. Elmas
 7. Ustalık
 8. GrandMaster
 9. Şampiyonluk

League of Legends rolleri

 • Saldırı gücü (AD Şampiyon)
 • Yetenek gücü (AP Şampiyon/Büyücü)
 • Tank Şampiyonlar
 • Destek (Support)
 • Hibrid

Oyun içerisinde toplam 5 adet farklı sihirdar metası bulunmaktadır. Oyunda her oyuncunun oyun içerisindeki adı sihirdardır. Bunlar dışında her şampiyonun kullanabileceği Sihirdar Büyüleri ve Rün gibi şampiyonu özel kılacak/güçlendirecek veya koruyacak bir takım özellikler bulunmaktadır.

League of legends sunucuları;

Toplam 9 adet sunucusu olan oyunun en çok oynanan ülkelerde faaliyet göstermektedir. Bu sunucular oyunu oynanan ülkede değilse oyunda ciddi bir yavaşlık söz konusu olabiliyor.

 1. Kuzey Amerika
 2. Batı Avrupa
 3. İskandinavya, Doğu Avrupa
 4. Brezilya
 5. Türkiye
 6. Rusya, Bağımsız Devletler Topluluğu
 7. Latin Amerika Kuzey
 8. Latin Amerika Güney
 9. Okyanusya
 10. Güney Kore
 11. Japonya

Maçlar, şampiyonluk ve E-spor

Şampiyonluk Maçı – Stadyum

League of Legends oyunu, her yıl döneminde yeni sezona geçiş yapar. Şu an 9.sezonda olan oyunun sunuculardan seçilmiş takımların eşleşerek tıpkı ; UEFA kupası gibi, maçlar yapılır. Futbolda olduğu gibi e-spor için özel stadyumlar bulunmaktadır. Bölge maçları bittikten sonra Dünya Kupası için final maçları yapılır ve kazanan takıma yüklü miktarda para verilir.

Ülkemizde 2019 yılı itibari ile 10 takım mevcuttur. Bu takımlar yine aynı futboldaki gibi hazırlık maçları, dostluk maçları, lig ve kupa maçları oynarlar. Her sezon bitiminde lig finalisti Dünya Kupasında oyun oynamaya hak kazanır.

İşte ülkemizdeki e-spor takımları;

 • 1907 Fenerbahçe
 • Bahçeşehir SuperMassive
 • Beşiktaş
 • Bursaspor Esports
 • Dark Passage
 • Galakticos
 • Galatasaray
 • HWA Gaming
 • Royal Youth
 • Team Aurora

Bir yanıt yazın