LDH nedir? yüksekliği ve düşüklüğü ne anlama gelir?

 Enzim türlerinden biri olan LDH hakkında sizler için özenle araştırıp derlediğimiz bu yazı dizisinde detaylı bilgilere sahip olabileceksiniz. LDH nedir, LDH yüksekliği ve düşüklüğü ne anlama gelir gibi birçok bilgi konumuz içerisinde.

LDH nedir?

Vücudumuza enerji sağlamakla mükellef enzim türü olan LDH (Laktat Dehidrogenaz), birçok farklı vücut işlevselliğinde de oldukça etki yardımında bulunmaktadır. Daha çok karaciğer başta olmak üzere iskelet kasları, kalp, pankreas, kan hücreleri, lenf bezleri ve böbreklerde dahil olmak üzere birçok doku ve organ haznesinde yer almakta olan bir enzimdir. Vücuda alınan darbe veya herhangi bir tür hastalık neticesinde hücrelere gelen darbe hasarları kapsamında LDH kan dolaşım işlevini sağlamaktadır. Bu atak ile birlikte kan değerlerindeki LDH enzim seviyesi de yükselmektedir.

LDH sayımlarında nadiren de görünse, anormal olarak düşüklük gösteren durumlar etkili bir tehlike arz etmemektedir.LDH oranı için genel olarak her ne kadar kan seviyesine bakılsa da, doktorun tektik isteğine göre beyin omurilik veya idrar sıvı tahlillerine de ihtiyaç duyulabilmektedir.

LDH yüksekliği nedir?

Kan değerlerinde oluşan LDH yüksekliği birden fazla sebebiyet üzerine oluşabilmektedir. Bunların başında; bir takım bilinen kanser türleri, hemolitik anemi, lenfoma, felç, kan akışında problem, kalp krizi, öpücü hastalığı, hepatit, enfeksiyöz ve daha birçok farklı sonradan oluşan veya doğuştan var olan akciğer hastalıkları da baş göstermektedir. Kan zehirlenmesi, alkol, uyuşturucu, sigara ve doku ölümü gibi farklı sebeplerden de LDH yüksekliği oluşabilmektedir.

LDH düşüklüğü nedir?

Kanda LDH düşüklüğü yaşanması belirli bir sebebe sahip olan hastalıklardan meydana gelmiyor olabilir. Genel olarak genetik LDH düşük seviyesine sahip olan insanlar bulunmaktadır. LDH değerlerinin azmasıyla birlikte kişinin vücut enerji fonksiyonlarında nadiren de olsa etkiler görülebilmektedir. İnsan vücudunda iki farklı tür üzerinden LDH düşüklüğü görülmektedir. Bunlardan ilki olan kişilerde genel olarak enerji etkisinin azalması veya kas yapısında zayıflıkla birlikte günlük yaşam da pasiflik ve yorgun düşme gibi durumlardır. Bir diğer tür durumunda ise kişi de semptoma rastlanmaz ve testler neticesinde anlaşılabilir bir duruma sahip olmaktadır.  

Bir yanıt yazın