Kroket nedir? Nasıl oynanır?

Kroket nedir?
Kroket iki kişi ya da kişiler oluşan iki takım arasında oynanan bir açık hava sporudur. Oyun alanı 32 metre uzunluğunda ve 26 metre genişliğinde bir çim sahadır. Sahanın üzerinde 6 küçük kale ve tam ortasında da yere sabitlenmiş tahta bir çubuk vardır.

Kroket spoası molle ve topu

Kroket de kullanılan sopanın (mollet) özellikleri nedir?
Kroket oyununda mollet adı verilen 76 santim uzunluğundaki sopalar kullanılır. Her oyuncunun yaklaşık 434 160 gram ağırlığında 2 topu vardır. Mavi ve siyah toplar bir takımın kırmızı ve sarı toplar rakip takımıdır.

Oyuna başlama önceliği ve top seçimi için para atışı yapılır, kura atışı kazanan oyuncunun vuruşu ile oyun başlar. Başlangıç çizgisinden yapılan vuruşlarla toplar oyuna sokulur.

Kroket sporunda amaç nedir?
Kroket de amaç topları belirli bir sırayla kalelerden geçirdikten sonra çubuğa çarptırmaktır. Sırası gelen oyuncu bir vuruş yapar. Eğer bu vuruşla topu 1 kareden geçirirse bir vuruş hakkı kazanır.

Roke nedir?
Vurulan topun başka bir topa çarptırılmasına roke denilmektedir. Roke yapan oyuncu 2 vuruş hakkı daha kazanır. Topunu çarptığı rakip topun yanına koyan oyuncu her ikisini de hareket ettirecek şekilde vuruşunu yapar.

Kroket oyunu ne kadar süreyle veya kaç sayıyla tamamlanır?
Topu 6 kareden sırayla geçirdikten sonra çubuğa vurmadan önce bütün karelerden bir de ters yönde geçirmek gereklidir. Her kareden geçiş ve çubuğa yapılan atış bir puandır. Süreli oyunlarda maç bitiminde en çok puana ulaşan oyuncu ya da takım oyunu kazanmış olur. Süre belirlenmeyen puanlı oyunlar da ise toplamda 26 puana ilk ulaşan oyuncu ya da takım oyunu kazanır.

Fiziksel güç gerektirmeyen 7’den 70’e herkesin keyifle oynayabildiği kroket sporunu kısaca anlatık, umarız sizler için faydalı olmuştur.

Bir cevap yazın