Körling nedir ve nasıl oynanır?

Körling nedir?
Genel tanımıyla körling iç içe dairelerden oluşan hedeflere ağır taşları Ulaştırma amacına dayanan bir buz oyunudur.

Körling sahası

Körlin sahası (ring) özellikleri nedir?
Körling 42 metre uzunluğunda 4.3 metre genişliğinde ring adı verilen buz alanı üzerinde oynanır. Her iki ucunda iç içe geçmiş 4 dairenin oluşturduğu ev adı verilen iki alan bulunur en içteki küçük daire düğme olarak adlandırılır.

Körling takımı kaç kişiden oluşur?
Her Körling takımı dörder kişiden oluşur oyuncular sırasıyla birinci, ikinci, üçüncü ve kaptan şeklinde isimlendirilir.

Körling taşı

Körling taşının ağırlığı ne kadardır?
Körling taşının ağırlığı 19 kilo 96 gramdır. Taşın hareket etmesini sağlayacak taşıma sapı vardır. Bu saplar takıma göre renk bakımından farklılık gösterir.

Körling nasıl oynanır?
Bir oyuncu taşı hedefe doğru fırlatır. Bu sırada kaptan evin başında beklemek de ve taşın yönlendirilmesini sağlamakla görevlidir. Diğer iki oyuncuda taşın daha düzgün ilerlemesi için süpürgeyle önündeki buz tabakasını süpürürler.

İki taraf içinde amaç kendi taşlarını merkeze en yakın noktaya getirmektir. Dairelerin dışında kalan taşlar için puan verilmez.

Körling müsabakaları ne kadar sürer?
Müsabakalar 10 devre şeklinde oynanır tüm oyuncular atışlarını yaptıktan sonra müsabaka ters yönde devam eder. Tüm atışlar 73 dakika içinde gerçekleştirmek zorundadır. Devre sonlarında puanlama yapılır.

10 devre toplamında yüksek puan alan takım oyunun galibi olur beraberlik olması durumunda her iki takıma 10 dakikalık bir uzatma devresi hakkı tanınır. Galip takım belli olana kadar uzatma devreleri devam eder.

Körling sporunu sizler için kısaca tanıtmaya çalıştık umarız faydalı olmuştur.

Bir yanıt yazın