Köpekler nasıl eğitilir?

Köpekler en çok yakın dost olduğumuz hayvanlardandır. Peki bir köpek nasıl en iyi şekilde eğitilebilir? Bunun için dikkat edilmesi gereken şey, aslında köpeği aldığınızda ona karşı oldukça sevecen dost davranmakla başlanılmalıdır. Köpek eğitmek konusunda hiçbir bilginiz yoksa, köpeğinizi eğitirken, geri dönüşü olmayan hatalarda yapabilirsiniz. Bu durum sonucunda da tabiki hiç istenmeyen sonuçlar ortaya çıkar.

Köpek eğitiminde köpeklere karşı oldukça sevecen davranmalıyız bu sayede daha iyi anlaşabilirsiniz. Fakat köpeklere karşı oldukça iyi davranmak dışında, bir hata yaptıklarında da onlara aşırı tepkiler göstermemeliyiz şayet bu kötü sonuçları ortaya çıkartmaktadır. Bu gibi durumlarda yapılması gereken cezanın yerinde olmasıdır. Yaptığı en ufak hata yüzünden köpeğe büyük bir tepki verirseniz, köpek eğitimi konusunda sınıfta kalırsınız ve söz konusu köpek ile aranızda herhangi bir dostluk kalmaz.

Köpeklere bir hata yaptıklarında onlara hatalarının derecesine göre sesimizi çıkartarak tepkimizi göstermeliyiz ve ona vereceğimiz cezalarda yaptığı hatanın önemlilik derecesine göre değişmelidir. Onunla daha iyi anlaşabilmek adına, onunla oyunlar oynayın, yürüyüş yapın ve eğlenceli zaman geçirmeye çalışın.

Tüm bu sorumluluk ve düşüncelere dikkat ettiğiniz zaman köpeklerle iyi dost olacaksınız ve çok iyi bir arkadaşınız olacak neden olmasın. Köpekler insanlara oldukça bağlıdırlar, aslında eğitilmeleri konusunda tamamen size bağlıdırlar. Ne kadar çok ilgilenirseniz o kadar kolay eğitebilir, kontrol altına alabilirsiniz. Hatta onlara nerede ne zaman nasıl davranacaklarını da öğretebilir gerektiği zaman çeşitli komutlarda verebilirsiniz.

Köpekler aslında insanlara oldukça yakın olan hayvanlardır ve siz onlara ne kadar iyi ve dostça davranırsanız onlarda size bir o kadar sadık kalacaktır. Onlarla oynadığınız zaman sizi sevmeye başlayacak ve peşinizi bırakmayacaktır.

Bir yanıt yazın