Kıl dönmesinde doğru bilinen yanlışlar

Kıl dönmesinde doğru bilinen yanlışlar oldukça fazladır. Kıl dönmesi son zamanlarda oldukça yaygın olarak görülen bir sağlık sorunudur.

Kıl dönmesi önemsiz bir durum gibi görülse de aslında insan yaşamını büyük ölçüde etkileyen bir durumdur. İnsanlara büyük acılar yaşatabilen bir sağlık sorunudur.

Özellikle insanların kalça bölgelerinde oluşan kıl dönmeleri insanların oturmalarına, yürümelerine oldukça zorluk çıkarmaktadır. İş yaşantılarını, ev yaşantılarını oldukça etkileyen bir durumdur. O nedenle çoğunluğunda cerrahi müdahale gerektirebilmektedir.

    Kıl dönmesi ile ilgili doğru sanılan yanlışlardan bazıları şunlardır

 Kıl dönmesi ile ilgili bilgier
  • Kıl dönmesi sadece erkeklerde olur. Doğru sanılan bir yanlıştır. Kıl dönmesi her iki cinsiyette olan bir rahatsızlıktır.
  • Kıl dönmesi kılın derinin altına doğru uzamasından dolayı olur.  Doğru bilinen bir yanlıştır. Kıl dönmesinde genetik faktör oldukça önemlidir. Kıl dönmesi dökülen saç tüy ve kıyafet iplerinin deri altına girerek orda kistik yapı oluşturması ile oluşan bir sağlık sorunudur.
  • 30 yaşından sonra kıl dönmesi olmaz yargısı da yanlış yargıdır. Doğru olanı ise her yaşta kıl dönmesi ile karşılaşılabileceğidir.
  • Kıl dönmesi sadece kuyruk sokumunda olur bilgisi de yanlıştır. Kıl dönmesi vücudun her bölgesinde meydana gelebilen bir durumdur. Örneğim kadınların vajina dudaklarının arasında, anüs çıkışına yakın bölgede, bacaklarda, göbek, bel bölgelerinde de görülmektedir.
  • Pilonidal sinüs oluştuğu bölgeden farklı bölgelere sıçrayabilir yargısı da doğru bilinen yanlış bilgilerdendir. Genelde gözlenen bölge kuyruk sokumu bölgesidir. Buradan başka bir bölgeye sıçrama yapmaz fakat apse yaparak çevresine yayılma yapabilir.
  • İlaçla ya da bitkisel kürle tedavi edilebilir yargısı da yanlıştır. Bitkisel kür ya da ilaç fayda etmez cerrahi müdahale gerektiren bir durumdur.
  • Kıl dönmesi zamanla geçer yargısı oldukça yanlıştır. Zaman geçtikçe vücut dışarı çıkarmak isteyerek reaksiyon verir. Bu durumda vücut apse yaparak canınızı daha çok acıtır.
  • Kıl dönmesinin tek tedavisi açık ameliyattır yanlış bir bilgidir. Doğrusu artık günümüzde açık ameliyattan çok minimal invaziv cerrahi yöntemleri, mikrosinüsektomi ve fenol uygulamalarla kapalı olarak gerçekleştirilmektedir.
  • Kıl dönmesi ameliyatından sonra uzun süre oturmakta ve yürümekte zorluk çekilir yanlış bir bilgidir. Elbette ki biraz ağrı olacaktır fakat günümüzde kullanılan teknikler sayesinde insanlar günlük yaşamlarına hemen dönüş yapabilmektedirler.

Bir yanıt yazın