Karın bölgesi çatlakları nasıl Önlenir?

Hamilelikte kadınların en çok takıldıkları nokta, karın büyümeye başladıkça oluşan çatlaklardır. Bu çatlaklar doğumdan sonra kalmakta ve geçmemektedir. Estetik açıdan hoş olmayan görüntülere neden olan bu çatlaklar da zaman içerisinde renk değiştirerek daha kötü görünmektedir. Karın bölgesi çatlaklarının oluşumunun engellenebilmesi için pek çok faktör bulunmaktadır. Bunlar ise detayları ile birlikte aşağıda yer almaktadır.
Bol Bol Su Tüketin

Karın bölgesi çatlaklarının oluşumunun önlenebilmesi için ilk kural, hamilelik döneminde bol bol su tüketmektir. Su tüketimi, cildin yumuşamasına ve esnemesine neden olmaktadır. Bu nedenle de elastiki bir yapıya sahip olan cilt ne kadar gerilirse gerilsin çatlamayacaktır. Bu sebeplerden dolayı hamilelik döneminde çatlak oluşumunun önlenebilmesi için su tüketimi oldukça önemlidir. Çatlak oluşumunun yanı sıra, su tüketimi vücuttaki ödemin atılmasına da yardımcı olmaktadır.
Karın Bölgesini Nemlendirin

Karın bölgesi çatlaklarının oluşumunun en büyük nedeni derinin kuru kalması ve gerilmesidir. Bu nedenle hamilelik sürecinin başladığı andan itibaren bu bölgenin belli ürünler ile nemlendirilmesi gerekmektedir. Özellikle zeytinyağı kullanımının bu bölgede sağlanması oldukça önemlidir. Belli ürünlerde kimyasallar bulunduğundan bebeğin sağlığı olumsuz etkilenebilmektedir ancak; doğal yağlar ile çatlak oluşumu engellenebilmektedir.
Aşırı Yemek Yemekten Kaçının

Karın bölgesi çatlaklarının oluşumunun engellenembilmesi için bir diğer faktör aşırı yemek yemekten kaçınmaktır. Zaten bebeğin varlığından dolayı şişen karın bir de mide şişliği nedeniyle daha da fazla gerilmektedir. Bu durum da çatlakların daha da artmasına neden olmaktadır. Bu nedenlerden dolayı da hamilelik döneminde olan kadınlara az ama sık yemeleri önerilmektedir.

Aşırı yemek yemek, karın bölgesinin nemlendirilmemesi ve yeterince su tüketiminin sağlanmaması zaman içinde geçmeyen çatlakların oluşmasına neden olmaktadır. Bu tür olumsuzluklar ile karşılaşmamak için ise yapılması gereken en önemli şey bu faktörlere dikkat etmektir.

Karın bölgesinde oluşan çatlaklar, lazer yöntemi ile tedavi edilebilmektedir ancak; bir sonraki doğum için de yapılan bu işlem büyük riskler oluşturmaktadır. Bu tür riskler ile karşı karşıya kalmamak için de yapılması gereken en doğru şey en baştan çatlaklar için gereken önlemleri almaktır.

Bir cevap yazın