Kano nedir?

Kano nedir?
Geçmişte kızılderililerin göllerde ve ırmaklarda dolaşmak için kullandığı kano ön tarafı yukarı doğru kıvrık dar bir sandalı andırırken, eskimoların kullandığı kano ise suya daha yakın ve üstü neredeyse tamamen kapalı küçük bir sandala benzemekteydi. Günümüzde spor ve eğlence amacıyla kullanılan kanada ve kayak olmak üzere iki tip kano vardır.

Kanolar

Kanada kanosu olarak bilinen üstü açık karolarda tek palalı ve kısa saplı kürek kullanılır. Eskimo kayıklarını andıran güverteli kanoda ise çift palalı kürek kullanılır. Her iki kano türünde de kürekler teknenin herhangi bir noktasına sabitlenmemiştir. Kano sporunda müsabakalar kano yarışları ve kano slalom yarışları olmak üzere iki ayrı dalda yapılır.

Kano yarışları nedir?
Kano yarışları da kendi içinde sürat ve maraton şeklinde ikiye ayrılır. Sürat yarışları durgun suda 500, 1000 ve 10000 metre, maraton ise 20000 metrelik parkurda yapılır. 500 ve 1000 metrelik kısa mesafeli parkurlarda yarış yolu düz bir rota izler. 10000 metre yarışlarında ise parkur kırmızı ve beyaz renkli bayraklar da belirlenmiş dönemeçlerden oluşur. kısa mesafeli yarışlarda sporcuların kendi kulvarı dışında ilerlemesi kurallara aykırıdır.

1000 metrenin üzerindeki yarışlarda bu kural geçerli değildir, ancak kanalların birbirine 5 metreden fazla yaklaşmaları yasaktır. Kano sürat yarışlarında belirli bir süre yoktur. Parkurun bitiş işaretini geçen yarışmacı ya da takım yarışı tamamlamış olur.

Kano slalom yarışları

Slalom yarışları nedir?
Sporcuların yeteneklerinin ölçüldüğü slalom yarışları ise üzerinde doğal ve yapay engellerin bulunduğu 800 metrelik parkurlarda gerçekleştirilir. Parkur boyunca suyun üzerinde bir çift direkten oluşan 1 metre 20 santim genişliğinde 30 adet kapı bulunur. Yarış esnasında kapılara dokunulması ya da yanlış geçiş yapılması halinde sporcunun toplam yarış süresine ekstra zaman eklenir.

Kano slalom yarışlarında sporcular zamana karşı mücadele ederler. Yarışmacıların çıkış çizgisinden bitiş çizgisine kadar geçirdikleri süre ve almış oldukları cezaların toplamına bakılarak değerlendirme yapılır.

Doğa sporları arasında her geçen gün daha da popüler hale gelen kano sporu kısaca ele aldık , umarız sizler için faydalı olmuştur.

Bir yanıt yazın