Judo nedir?

Judo nedir?
Bir savunma sporu olan judo nun temel prensibi rakibin kuvvetinden yararlanmaktır.

Judogi

Judogi, judo kemer renkleri ve dan nedir?
Judogi adı verilen Judo kıyafeti önü açık ceket ve pantolon oluşan bir Kimono’dur. Judocuların başarı derecesi Obi adı verilen kemerin rengi ile belirtilir. Öğrencilik seviyesini gösteren Kyu kemerleri sırasıyla beyaz, sarı, turuncu, yeşil, mavi ve kahverengi renklerdedir. Ustalık derecelerine ise Dan adı verilir. ilk 5 Dan da siyah 6’ncı, 7’nci ve 8 danlarda kırmızı beyaz şeritli kemer takılır. 9’ncu ve 10’ncu danlarda ise kırmızı kemer takılır.

Judo eğitimi aşamaları nelerdir?
Judo eğitiminde ilk aşamada düşmede ve atma teknik öğrenilir. 2. aşamada judocular öğrenmiş oldukları teknikleri karşılıklı olarak dener ve çalışırlar. Gerçek müsabakalarda ise üçüncü aşamada başlar.

Judo minderinin boyutu nedir?
Judo karşılaşmalarında kullanılan minderin boyutları 14 metreye 14 metre dir. ortasında bulunan müsabaka alanı ise 8 metreye 8 metre dir.

Judo müsabakalarında neden mavi kimono giyilir?
Müsabakaya çıkacak sporculardan biri beyaz diğeri mavi kimono giymelidir. Sporcular müsabaka başlamadan önce karşılıklı sevgi ve saygının ifadesi olarak birbirlerini Selamlarlar.

Judo müsabakası

Judo müsabaka kuralları nelerdir?
Judo da verilen puanlar rakiplerin birbirlerini atış şekillerine göre Yuko, Waza-Ari ve Ippon olarak adlandırılır. Rakibini vücudunun yan bölgesi yere gelecek şekilde düşüren sporcu Yuko Yani 5 puan kazanır. Rakip oyuncunun sırtını yarısı geri gelecek şekilde düşüren ise Waza-Ari yani 7 puan kazanır.

Judoda sporcuların birbirlerinin yüzüne el veya ayakta vurmaları yasaktır. Atış teknikleri yanı sıra sporcuların pasif kalma durumlarına göre Shido adı verilen ceza puanları da uygulanmaktadır. Eğer müsabaka sırasında sporculardan biri rakibine karşı judo ruhuna aykırı bir harekette bulunursa diskalifiye edilir.

Ayrıca rakibi iyi bir teknikle tam sırtüstü düşüren ve yere attıktan sonra 20 saniye boyunca yerde kalmasını veya rakibinin pes etmesini sağlayan sporcu tam puan olan Ippon ile karşılaşmayı kazanır.

Uluslararası müsabakaların suresi 5 dakikadır. Ippon olmaması durumunda bir müsabakanın galibi en yüksek puana göre belirlenir.

Beden ve ruh gelişimini amaçlayan Judo sporunun kısaca ele aldık, umarım aradığınız sorunun cevabını bulmuşsunuzdur.

Bir yanıt yazın