İş yeri stresini azaltmanın yolları nelerdir ?

Çoğu insanın özel yaşantısına da, evliliğine de olumsuz bir şekilde yansıyan ve yaşamı çekilmez hale getiren işyeri stresini azaltma yolları mutlu ediyor.

İşyeri stresi nasıl azaltılır?
Bir işte çalışıyorsanız her işin kendine özgü zorlukları olduğundan problemlerle karşılaşmamak ve doğal olarak da ortamda stresin olmaması pek olası değil. Bu durum da çoğu insanı hem iş hayatında hem de özel hayatında negatif şekilde etkiliyor.

Uzmanlar, stres yaratan bir mekana dönüşen bir işyerinde bazı kurallara uyulduğu takdirde stresi azaltmanın mümkün olduğunu belirtiyor. İşte neredeyse tüm gününüzü geçirdiğiniz işyerinde stresi azaltmanın birbirinden etkili yolları…

Zamanı iyi yönetin:
Zamanınızı düzenli bir şekilde kullanabilmek için mutlaka bir listeniz olsun. Bu listede hem yapmanız gerekenler, hem de yapmamanız gerekenler bulunmalıdır. Bu şekilde nerede “evet”, nerede “hayır” demeniz gerektiğini çok daha rahat hatırlayıp yönetebilirsiniz. Daha da önemlisi, kendinize gerçekçi hayaller kurduğunuzdan emin olur, gerçekleşmeyecek durumlar için de önceden hazırlığınızı yapmış olursunuz.

Sakin olmaya çalışın:

Her ne sebeple olursa olsun çok bunaldığınız durumlarda derin bir nefes alarak sakin olmaya çalışın. Stresi yenmenin en kolay yolu sakin olmayı öğrenmekten geçer. Bunun yanında, vücudunuzun hep aynı enerjiyle hareket etmeyeceğinin de bilincinde olmalısınız.

Gülümseyin:

Kahkaha atmanın stresi azalttığı bilinen bir gerçek. Çevrenizdeki insanlara gülümsediğinizde sadece onları değil aynı zamanda, kendinizi de mutlu ettiğinizi fark edeceksiniz. Tabi bu gülümsemenin zoraki bir gülümsemeden ibaret olmaması, olabildiğince içten olması gerek.
Çalışmanıza kısa aralar verin

Her ne iş yapıyor olursanız olun çalışmalarınıza 5’er dakikalık aralar vermek sizi motive edecektir. Bunu oturduğunuz sandalyeden kalkıp birkaç dakikanızı kendinize ayırarak yapabilirsiniz. Bu süre boyunca merdiven çıkabilir, çay içebilir, arkadaşlarınızla konuşabilirsiniz. Bütün bunlar motivasyonu artırmanın yanında egzersiz hanenize de eklenecektir.

Karşınızdakileri dinleyin:

Her ne konuda olursa olsun çalışma arkadaşlarınız sizinle fikir birliği içinde değilse bile kendinizi kötü hissetmemelisiniz. Arkadaşlarının da konu hakkındaki fikirlerini dinleyip ortak noktalar belirleyebilirsiniz.

Bir mentorunuz olsun:

İş yerinde karşılaştığınız sıkıntılarını ve yapmak istediklerinizi rahatlıkla anlatıp fikrine de başvurabileceğiniz bir mentor edinin. Bir mentor desteği almak, hem ruhsal anlamda hem de iş dünyasında size iyi gelecektir.

Uykunuza dikkat edin:

Uykusuzluk, bünyede stres oluşmasına neden olan etkenlerden biridir. Bu nedenle uyku düzeninizi şekillendirmelisiniz. Düzenli bir uyku ile kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Ayrıca uykunuzu düzene koymuş olmak işteki konsantrasyonunuza da olumlu katkı sağlayacaktır. Bir de gününüz stresli bir şekilde geçmişse ardından mutlaka iyi bir uyku çekmelisiniz.

İyimser arkadaşlar edinin:

Stresle tek başına mücadele etmek oldukça zordur. Bu nedenle stresle baş etmenize yardımı olacak iyimser arkadaşlar edinin. Ve onlarla sık sık bir araya gelin. Hatta işyerinde de olumlu düşünen pozitif arkadaşlarınızla bir arada olmaya özen gösterin. Onların, stresinizi azaltıp keyfinizi yerine getireceğini unutmayın.

Bir yanıt yazın