IP adresi nedir ve ne için kullanılır?

IP adresi ile ilgili bilmek istediklerinizi sizler için derledik. İnternet IP adresi denince ikiye ayırmak gerekir. Bunlar  Yerel IP ve Servis Sağlayıcısının IP’sidir.

Yerel IP 

Yerel IP modeme bağlı olan bütün teknolojik araçların aldığı IP adresidir. Yani bir modeme bağlı olan ve bu modemle bağlantısı sayesinde internete erişim sağlayan bütün cihazlar bir yerel IP alır. IP alınmaması durumunda internete bağlanamazlar. Alınan bu IP otomatik ya da manuel olarak alınmış olabilir.

Servis Sağlayıcısının IP’si

Faydalandığımız servis sağlayıcısının bize vermiş olduğu IP adresi ikinci IP çeşidimizi oluşturmaktadır. Bu IP adresi her modem için ayrı ayrı verilir. Örneğin 10 bilgisayar bir modeme bağlı ise 1 adet DIŞ IP’nin varlığından bahsederiz. Bunlar Dinamik veya Statik IP’ler olabilir. Dinamik IP’nin diğer adı Değişken IP’dir. Statik IP’nin diğer adı ise Sabit IP’dir. Dinamik (Değişken) IP çoğunlukla  tekil kullanıcılar tarafından kullanılırlar ancak dilerlerse düşük bir meblağ karşılığında Statik (Sabit) IP edinebilirler. Statik (Sabit) IP kurumsal firmalarda tercih edilen IP çeşididir.

IP Ne İçin Kullanılır?

Kimliklendirme ve diğer sistemlerle iletişime geçmek amacıyla kullanılmaktadır. İnternete erişebilen bütün sistem ve cihazlar IP adresi kullanırlar. Sadece bunlarla sınırlı değildir. Bunun dışında değişik modüler ve sistemler, bilimsel çalışmalar, askeri çalışmalar  için ve farklı bir çok ağ gurupları oluşturmak için de IP adresleri kullanılmaktadır. IP kullanmayan bir sistem veya cihaz asla internete erişim sağlayamaz, bir ağa bağlanamaz.

İç IP öğrenmek için bu aşağıdaki yolu kulanabilirsiniz.
Denetim Masası  > Ağ ve Internet > Ağ Bağlantıları > Kullanılan Ağ Bağlantısını Çift Tıkla > Ayrıntılar

Ayrıca, Başlat > Çalıştır > CMD > “ipconfig” komutu yazarak entera basın ve çıkan ekranda alt sıralarda bulunan Varsayılan Ağ Geçidi kısmı da bize internet IP adresimizi verecektir.

Bir yanıt yazın