İnce bağırsak nedir ve anatomisi

İnce bağırsak ve anatomisi ile ilgili yazdığımız yazı tıbbi terimler içermektedir, genel bilgiler arıyorsanız bu makale sizlere biraz ağır gelebilir, yazıyı okumadan bunu sizlere söylemek istedik.

Sindirim kanalının en uzun kısmı olan bağırsak, yaklaşık olarak 20 fit (6 metre) uzunluğundadır. Çiğ sindirilmiş maddeleri, kan ve lenfatik sisteme absorbe eder. 3 bölgeye ayrılmıştır.

Bağırsak anatomisi

Birincisi ve en kısa olanı mideye bağlı duodenum’dur. Bu bölgede asit nötrolize edici mukus üreten çok miktarda hücre bulunur. Jejunum (boş bağırsak), ince bağırsağın orta bölgesi olup ince bağırsağın son bölgesi ileumla (kıvrımlı bağırsak) neredeyse eşit uzunluktadır.

Emilime yardımcı olmak için lümen mukoza, yüzey alanını arttırmak üzere genişletilir ve katlanır. Bu katlı kıvrımlar veya kanat benzeri çıkıntılara plicae circularis denir ve bir kurutma mankinesinin içinde bıçaklara (materyali hareket ettirmeye yardımcı olur) çok benzer bir biçimde işlem görür. Bağırsak villüsü adı verilen daha küçük kıvrımlar mukozal yüzeyin tamamında emici hücrelerin olduğu yerde bulunur. Ayrıca, astar hücrelerde mikrovillus adı verilen apikal değişiklikler emici alanı en üst düzeye çıkartır.

Artan yüzey alanına ek olarak bağırsak villüsü, materyalin bağırsak yolundan vucudun geri kalanına geçmesine izin vererek vasküler ve lenfatik kılcal damarlar için bir alan sağlar. Bağırsak villüsü ve lamina propriaya doğru uzanan kısım arasında mukozal epitelyum uzantıları bulunur. Bunlar midedeki gastrik çukurlara benzer ve Lieberkühn kriptleri (bağırsak kripleri) olarak adlandırılır. Burada emilim dışında, hormanların salgılanması, enzimler ve asit nötrolize edici mukus gibi işlevleri olan hücreleri bulunur.

Bir cevap yazın