İdrar rengi hangi hastalıkların belirtisidir? İdeal idrar renginizi öğrenin

Birçok insan dikkat etmese de vücudumuzdan attıklarımız, İdrar gibi. Bazı hastalıkların da habercisi olabiliyor. Dikkat ettiğiniz durumda hastaneye gitmeniz gereken durumları anlayabilir veya beslenmenizi değiştirebilirsiniz. Bu yazımızda ideal idrar rengini, idrarın neden koyu neden açık renkli olduğunu ve hastalık belirtisi idrar renklerini öğreneceksiniz. Keyifli okumalar.

İdrar

İdeal İdrar Renkleri Hakkında

Böbreklerimizin sıvıyı ayırt edip salgılama işlemi yapması ile idrar yollarımızdan boşalan sıvıdır. İdrar vücudumuza zarar verecek ve fazla olan tüm sıvıları ayırt ederek bu işlemleri yapar. Ayrıca alınan besine bağlı olarak ortalama bir insan 5.0 ile 8.0 Ph değerleri arasında

idrar üretmektedir. Günümüzün tıp teknolojisinde birçok hastalık idrar tahlili ile anlaşılarak erken teşhis de büyük bir rol oynarlar.

İdrar renginin koyu veya açık olması;

İdrar ve sıvı tüketimi

Vücudumuzun salgıladığı tüm dışkılar, hücrelere bağlı olarak rengini pigmentten alırlar. Burada değişecek tek faktör ise yediğimiz ve içtiğimiz yiyecekler, uzun süre sıvı alınmaması, böbreklerimizin yorulmaktan kaynaklı fazla çalışması, kullandığımız ilaçlar ve dış yoldan bulaşan enfeksiyon ve hastalıklar da idrar rengini ciddi anlamda değiştirebilir.

İdrar renginiz koyu sarı veya açık sarı renklerinde ise bu çoğunlukla sıvı tüketimi, kullandığınız ilaçlar/şurup ve hava sıcaklığı ile ilişkilendirilebilir. Koyu sarı idrar aslında böbreklerimizin emzini sağlam bir şekilde çalıştırdığının göstergesidir. Kezâ idrar renginiz açık renklerde ise fazla sıvı tüketimi yapıyorsunuz demektir. Buda dolayısı ile böbreklerinizi fazlasıyla yoracaktır. Çok su tüketiyorsanız çok da hareket etmeniz lehinize olacaktır. Fazla sıvıyı sadece idrar yolu ile değil ter ve tükürük yolları ile de atmanız iyi olacaktır.

Dolayısı ile sarının açık ve koyu renkleri gıda ve sıvı tüketiminize de bağlı olarak ideal idrar rengidir.

Kırmızı idrar rengi;

Hematuri adı verilen idrar da kan hücresinin varlığı, idrar renginizi kırmızıya çevirecektir. Bu durumda en kısa sürede doktora gitmeniz gerekmektedir. İdrarda kanamanın boyutları oldukça önemli olduğu gibi, gıda veya sıvı zehirlenmesi, kullandığınız ilaçlar veya böbrek taşı/kumu gibi diğer faktörlerden de kaynaklı olabileceğini öğreneceksiniz.

Bordo renkli idrar rengi;

İdrar renginiz kırmızıdan daha açık bir kırmızı tonunda ise bordo rengine yakın demektir. Bu renk genellikle idrar yolları enfeksiyonu ile ilişkilendirilirken, eğer bu renk dahilinde haricen ağrı ve yanmalar da yaşıyorsanız kanser veya başka hastalıklarında habercisi olabilmektedir. Bu gibi durumlarda idrar renginizde bir değişiklik / ağrı / yanma hissi gibi durumlarda hemen doktora başvurmanız gerekmektedir.

Diğer renkler;

İdrar renkleri

Mavi, yeşil ve bu renklerin açık/koyu tonları ve siyah rengine yakın idrar da farklı hastalıkların veya enfeksiyon başlangıcının habercisi olabilir. Normalden uzak anormal renklerde de doktorunuza başvurarak idrar tahlili yaptırmalısınız.

Dikkat etmeniz gerekenler;

İçtiğiniz su bölgeden bölgeye farklılık gösterebilmektedir. Aşırı kireçli veya kokulu sular içmekten sakının. Sulu yemeklerin titizlik ile hazırlandığına emin olun. Bol bol spor ve yürüyüş yapın. İdrar kesesine ve böbreklerimize iyi gelen gıdalar tüketmeye gayret gösterin, Portakal suyu, kayısı, elma, salatalık ve diğer sebze meyve çeşitleri.

İdrar renkleri hangi hastalığın habercisi;

Başta şeker ve tansiyon hastalıkları olmak üzere birçok hastalığın belirtisi olabilir bu renkler, Bunların dışında idrar yolları enfeksiyonu, idrar kesesi hastalıkları, böbrek ve mide hastalıkları da idrar rengine sebebiyet verebilir. Siz alışa gelmedik durumlarda doktora gitmekten çekinmeyin.

Sağlık ile..

 

Bir yanıt yazın