Hurling nedir? Hurling nasıl oynanır?

Hurling nedir ve nasıl bir sahada oynanır?

Hurling 15’er kişiden oluşan iki takım arasında 137 metre uzunluğunda ve 82 metre genişliğinde dikdörtgen bir sahada oynanır. Sahanın iki ucunda yer alan karelerin kenar direkleri 7 metre yükseklikte ve aralarındaki mesafe de 6 metre 40 santimetre dir. Bu iki yan direği birbirine bağlayan üst direk ise yerden 2,5 metre yukarıdadır.

Hurling de kullanılan malzemeler nelerdir?

Oyuncuların kullandığı hurley adı verilen sopanın uzunluğu 1 metre 7 santimetre üç kısmının genişliği ise yaklaşık 7 buçuk santimetredir. Sliotar adı verilen deri ile kaplı özel hurling topunun çapı yaklaşık 25 santim ağırlığı ise 100 ile 130 gram arasındadır.

Hurling nasıl oynanır ve amaç nedir?

Hurling karşılaşmalarında oyuncular ellerindeki sopaları kullanarak topu kazanmaya ve rakip kaleye doğru ilerlemeye çalışırlar. Top rakip kaleye girerse bu 3 sayı demektir. Eğer top kale direğini aşığım 7 metrelik kenar direkleri arasından geçerse bu atış 1 sayı değerindedir.

Hurling sporunda kurallar nelerdir?

Oyun sırasında sporcular topa sopayla vurmadan önce tutabilir, ancak elleriyle yerden alamaz, fırlatamaz ve top ellerindeyken 5 adımdan fazla atamazlar. Topa ayakla vurmak serbesttir. Ayrıca rakibi durdurmak amacıyla kasıtlı olarak sert müdahalede bulunmak serbest atışla cezalandırılır. Oyuncu bu atışı faulün yapıldığı yerden kullanır.

Eğer ihlal kale çizgisinin önündeki geniş dikdörtgenin içinde yapılırsa penaltı ile cezalandırılır ve bu ateş kaleye 20 metre uzaklıktan kullanılır.

Hurling maçının oynadığı saha

Hurling maçları ne kadar sürer?

Bir hurling maçı 30 dakikalık iki devreden oluşur. Skorda eşitlik olması durumunda ise 10 dakikalık uzatma devresi oynanır. Dünyanın çim sahada oynanan en hızlı sporu hurlingi sizler için kısaca anlatmaya çalıştık.

Bir yanıt yazın