Hentbol nedir ve nasıl oynanır?

Hentbol nedir?

Önceleri 11 kişilik takımlar halinde şimdi oynanan hentbol 1950’den sonra yaygın bir salon sporu haline geldi. Günümüzde 6’sı ortada 1 kalede olmak üzere 7’şer kişilik takımlarla oynanmaktadır.

Hentbol nasıl bir sahada oynanır?

Hentbol 40 metre boyunda 20 metre eninde bir sahada oynanır. Sahada 3 metre genişliğinde ve 2 metre yüksekliğinde kaleler bulunur. Takımlar elleriyle paslaşarak topu rakip takımın kalesine sokmaya çalışırlar, hentbolda ki tek amaç budur.

Hentbol nasıl oynanır ve kuralları nelerdir?

Oyun 30’ar dakikalık 2 devre halinde oynanır. Devre arası 10 dakikadır. Hentbol de her takımın 1’i kaleci olmak üzere 5 yedek oyuncusu bulunur. Takımların oyuncu değiştirme sayısında herhangi bir sınırlama yapılmaz. Hentbol sert bir spordur kurallar çerçevesinde itme, çekme ve sarılmalara izin verir.

Ancak aşırı sert hareketlere izin verilmez ve bunu yapan sporculara 2 dakika oyundan çıkma cezası verilir. Bu süre zarfında yerine başka oyuncu giremez. 3 kez 2 dakika cezası alan oyuncu oyundan atılır. Açık ve net bir gol fırsatı faulle engellendiğinde faul yapan takım 7 metre adı verilen atışla cezalandırılır. Bu atış futboldaki penaltı ile aynı mantıktadır. Kaleye 7 metre uzaklıktan yapılan bu atışta kaleci topu karşılamak için 4 metre öne çıkabilir.

Golden sonra rakip takım başlama vuruşunu yapar ve topu tekrar oyuna sokar. Bir takım hucum etme anında kaleye yönelmek yerine sürekli pas yapıyorsa buna pasif hücum adı verilir. Bu durumda oyun hakem tarafından durdurulur ve top rakip takıma verilir.

Maçın bitiş anında hangi takım önde ise maçı o takım kazanır. Eşitlik durumunda maç uzatmalara gitmez ve beraberlikle sonuçlanır. Galip gelen takım 2 puan kazanır beraberlik halinde ise her iki takımda 1 puan alır. Mağlubiyete puan verilmez.

Bir yanıt yazın