Hemsball nedir? Nasıl oynanır?

Bu gün sizlerle yeni ve milli sporumuz olan hemsball sporunun ne olduğunu ve nasıl oynandığını kısaca anlatacağız.

Hemsball nasıl bir alanda oynanır?
Hemsball 4 metre uzunluğunda 1 metre 55 santim genişliğinde ve pürüzsüz ve sert bir zeminde oynanır. Oyun alanını belirleyen tüm çizgiler 4 santim genişliğindedir.

Hemsball topunun özellikleri nedir?
55 milimetre çapında ve 95 gram ağırlığındaki hentbol topu kauçuktan yapılır ve turuncu renktedir.

Hemsball topu ve çemberi

Hemsball da kullanılan çemberin ve hedef tahtasının özellikleri nelerdir?
Oyunda kullanılan çemberin çapı 30 santim, genişliği 18 milimetre ve yüksekliği 20 metredir. Hemsball hedef tahtası kenarları 34,5 santimetre olan kare bir alandır. Ortasında 10 santim çapında kırmızı bir hedef noktası vardır.

Hemsball da ayak basma alanının boyutu ne kadardır?
Hemsball da ayak basma alanı, 42 santimetre 30 santim ve 50 santim 40 santim olmak üzere iki tiptir.

Hemsball da amaç nedir?
Oyunda amaç topu hedef tahtası üzerindeki çemberin içine çarptırıp rakip oyuncunun alanında yer edinmesini sağlamak ve rakibin aynı amaca ulaşmasını önlemektir.

Hemsball oyunu nasıl oynanır ve kuralları nelerdir?
Oyuna başlamadan kura atış yapılır. Kurayo kaybeden oyuncu servis atışını yapar. Servis atan oyuncu topu çemberin içine çarptırıp rakip alana gönderir. Hedef tahtasında seken top rakibin önünde bulunan şeridi geçmek zorundadır.

Hemsball maçından bir görüntü

Kendi alanında topu karşılayan oyuncuysa topu yere düşürmeden tutmalıdır, eğer topu tutmayı başaramazsa rakibe 1 puan kazandırır. Oyun sayı kazanan oyuncunun servis atışı ile devam eder. Hemsball da topu elinde bulunduran oyuncu 5 saniye içerisinde atış yapmazsa servis hakkı karşı taraf geçer. Top hedef tahtasının dışına atıldığı da, çemberin kenarına çarptırıldığı da ya da ayakla oynandığında rakip oyuncu 1 puan kazanır.

Hemsball kaç set oynanır?
Hem futbol 12 sayılık 3 set üzerinden oynanır. Skorda 11-11 eşitlik olması durumunda set uzar ve aradaki fark 2 sayı olarak kadar devam eder.

Büyük küçük herkesin keyifle oynayabileceği bir spor olan hentbolu kısa anlattık.

“Hemsball nedir? Nasıl oynanır?” üzerine 1 yorum.

Bir yanıt yazın