Halsizliğe ne iyi gelir

Halsizliğe iyi gelen gıdalar ve halsizlik için yapabilecekleriniz

Yeterli ve dengeli beslenerek halsizlikten kurtulabiliriz. Öğün atlamamak, gün içerisinde en az sekiz bardak su tüketmek, halsizliğimiz kansızlığa bağlı ise haftada 2-3 kez kırmızı et tüketmek önemlidir. Özellikle C vitamini ihtiva eden kivi, çilek, portakal gibi meyveleri mevsime göre tüketmek gerekir.

Kuru meyvelerin hem demir içermesi hem de kan şekerini dengeleyici özelliği olması bakımından özellikle ara öğünlerde tavsiye edilir. Vücuda tazelik zindelik sağlar. Yiyecekler vücudun yapı taşlarıdır. C vitamini, B-Karoten, E vitamini içeren sebze ve meyveler, omega 3 oranı yüksek yiyecekler, selenyum iyonu antioksidan açısından yüksek yiyecekler, sıklıkla tüketilmelidir. Özellikle semizotu, ıspanak, havuç, turunçgiller, ananas, kivi, nar, badem, ceviz, balık ve kuru baklagiller vücuda zindelik verici yorgunluk giderici etkilere sahiptir. Halsiz kalmamak için beslenmeye çok dikkat edilmelidir. Açık havada sabahları yapılan 30 dakikalık tempolu yürüyüş vücudumuzdaki mutluluk hormonu dediğimiz seretonin hormonunu yükseltir. Daha zinde oluruz. Yorgunluğa iyi gelen doğal bitkisel canlandırıcılarda vardır. Bunlardan bir kaçı ise şunlardır: Ginseng: Geleneksel Çin tıbbına göre ginseng canlandırıcı etkisinden dolayı Çin ve Japon halkı tarafından yıllardır kullanılmaktadır. Piyasada çayı rahatlıkla bulunabilir. Arı Poleni: Ülkemizde üretilen ve her yerde bulunabilen özellikle halsizlikte kullanılan bir gıda takviyesidir. İçeriğindeki B gurubu vitaminlerin yanı sıra mineral, demir, bazı amino grup asitler ve fermentler bulunur. Meyan Kökü: Çin tıbbında ve hatta mutfağında sıkça kullanılan diğer adı da canlandırıcı tonik olan meyan kökünün çayı rahatlıkla tüketebiliriz. Üzüm Çekirdeği: Çok güçlü bir antioksidan olan üzüm çekirdeği yüksek miktarda PCO(Proantosiyadin) içerir. Buda daha canlı ve enerjik olmamızı sağlar. Ceviz: en güçlü antioksidanlardan biridir ve bu asidin hem yağda hem de suda çözünebilme özelliği vardır. Bu özelliği onun hücrelerimizin her bir parçası tarafından kullanılabilmesini sağlar.

Bunların dışında da bazı yağlı tohumlar dediğimiz Antep fıstığı, badem ve fındıkta iyi bir enerji kaynağı olup kişinin kendini daha aktif ve enerjik hissetmesini sağlar. Sonuç olarak halsizlikten kurtulmak için yapmamız gerekenler bir bütündür. Gün içinde zaman ayırıp hem düzenli spor yaparak hem de yediklerimize dikkat ederek daha genç, sağlıklı ve dinç bir vücuda sahip olabiliriz. Bu önümüzdeki yıllar için yapacağımız en iyi yatırım olacaktır.

Bir yanıt yazın