Grip aşısı nedir

Grip aşısı nedir, grip aşısı ne işe yarar?

Kışın gelmesi ile birlikte çoluk çocuk insanların grip olması beklenilen bir şeydir. Havaların soğuması insanın kendisi korumasına rağmen hasta olmasını önleyememektedir. Eskiden grip olan bütün hastalara hemen aile büyüklerimiz nane limon yapar içirirdi. O zamanlarda aşıyı her insan yaptırmıyordu. Artık günümüzde kış başlangıcı bütün aile özellikle çocuklar olmak üzere aşı yaptırmak için sağlık ocaklarında sıra bekliyorlar. Yapılan grip aşıları 10–15 gün içinde koruyucu antikor düzeyi oluşturduğu için kişinin hasta olmasını önlüyor. Kişinin grip virüsüyle karşılaşması durumunda vücut mikrobu daha önceden tanımış olacağı için virüse karşı önlemini almış olacak ve kişinin hasta olmasını önleyecektir. Aşı günümüzde kas içine enjeksiyon (iğne) yolu ile uygulanmaktadır. Ama daha ilerde burna sıkılan sprey ya da ağız yoluyla alınan aşı üretmek için hala çalışmalar sürmektedir. Bu çalışmalar olumlu bir sonuç verir ise çocukların artık iğneden korkmasına gerek kalmayacak acısız ve kısa bir yolla hastalıklardan korunacak.

Gribi aşısının yapılması gereken aylar ülkelerin bulundukları yarım küreye göre değişmektedir. Türkiye’nin kuzey yarım kürede yer alması kış aylarında (Aralık-Mart) ortaya çıkan griplerin önlenmesi için kış gelmeden sonbahar (Eylül-Ekim-Kasım) ayları içinde grip aşısı yaptırılmalıdır. Grip aşısı ince bir iğne yardımıyla kolda ki kas içine uygulanır. Her yıl için bir doz yapılması yeterlidir. Dokuz yaşından küçük veya daha önce hiç aşı olmamış çocuklar için bir ay ara ile iki doz yapılması uygun görülür.

Grip aşısı uygulandığı andan itibaren ortalama 10–15 gün içinde koruyucu şeklini alır. Üçüncü haftada ise en yüksek koruma seviyesine ulaşmaktadır. Grip aşısının maliyetinin oldukça düşük olması hastaların ise yüzlerini güldürmüştür. Bütün kış boyunca hastalıklardan korunma söz konusu olunca hastalar tarafından büyük görmüş ve aşılara duyulan ilgi insanoğlunun bilinçlenmesi ile gün geçtikçe artmaktadır. Grip aşısının kesinlikle belirli bir yaş sınırı yoktur. Küçük çocukların da aşı olabileceği gibi 65 yaş üzerindeki kişilerin de grip aşısı olabileceği unutulmamalıdır. Özellikle bakım evlerinde kalan ve hasta olan yaşlılarımızın sağlıkları için grip aşılarını yaptırmaları önerilmektedir.

Bir yanıt yazın