Golf nedir ve nasıl oynanır?

Çim sahada üzerinde ya da doğal engellerin bulunduğu 18 parkurlu alanda oynanan golf yaklaşık 5 asır önce doğmuştur. Dünyada birbirinin aynısı olan hiçbir golf sahası yoktur saha da her çukurun uzunluğu birbirinden farklıdır.

Golf sahaları ne kadar uzundur?
Golf sahalarının uzunluğu ise 5400 metre ile 7000 metre arasında değişir.

Golf topunun boyutu ne kadardır?
Golf topunun ağırlığı yaklaşık 46 gram çapı ise 41 milimetredir. Kauçuk veya plastikten yapılır.

Golf topu platformu

Gol nasıl oynanır ve golf kuralları nelerdir?
Tüm ilk buluşlar topun platforma konulması ile başlar. Golf oyunu en az 2 en çok dört kişiyle oynanır. Oyuna katılan her oyuncu sırası ile başlangıç vuruşlarını yaparlar. Amaç en az sayıda vuruş yaparak topu belirlenen çukurlara sokmaktır.

Oyun 18 parkur tamamlandıktan sonra biter ve en az vuruşu yapan oyuncu oyunu kazanır. Golf oyununda yapılan vuruş sayısına par denilir. Her çukur için bir par sayısı belirlenmiştir. Toplamda 1 tur 72 par sayısına sahiptir.

Bir oyuncu vuruş pozisyonunu aldıktan sonra vuruşunu tamamlayana kadar konuşulmaz ya da konsantrasyonunu dağıtacak herhangi bir şey yapılmaz buna “Rakibe saygı” denir diğer bir prensip ise sahaya saygıdır. Bu Oyun esnasında vuruş yapan oyuncuların sahaya verdikleri zararı ellerinden geldiğince onararak sahayı diğer oyunculara mümkün olduğu kadar iyi şekilde bırakmaları demektir.

Golf sopaları

Golf sopalarının özellikleri nedir?
Golf oynarken hata, demi ver tahta olmak üzere üç tip sopa kullanılır. Sporcular en fazla 14 adet sopa bulundurur. Bu sopalar birden dokuza kadar numaralandırılır. Numaralar küçüldükçe sopa uzar ve atış mesafesi artar. Sopa tercihi topun gönderilmek istendiği mesafeye göre değişir.

Hangi durumlarda hangi sopa kullanılır?
Sopa ucunun açısı ne kadar büyürse top yüksek ama kısa mesafe yol alır, uç açısı dik olan sopalar ise uzun atışlarda kullanır.

Golf oyununda asıl rakip sahadır. Golf sahalarında kum, çalı, ağaç ve su gibi engeller vardır. Sahada da engelleri en az vuruşla aşıp topu tüm deliklere en kısa zamanda sokan sporcu oyunu kazanmış sayılır.

Golf sporunu sizlere kısaca anlatmaya çalıştık umarız sizler için faydalı olmuştur.

Bir yanıt yazın