Gökkuşağı nedir? Gökkuşağı daire biçiminde görülebilir mi?

Gökkuşağı nedir?

Gökkuşağı, havada bulunan su damlalarının doğru mekan ve zamanda bir arada bulunması ile Güneş’ten gelen ışığın yansıtılmasıyla oluşan etkileyici bir doğa olayıdır. 

Ancak ne zaman bir gökkuşağı görülse, damlalar her zaman daire biçimini alacak gibi birbiri ardına dizilmiş olmaktadır. Fakat yeryüzünden bakıldığında bu dairenin yarısını; yani ufuk çizgisinin üzerinde kalan kısmını göstermektedir.

Gökkuşağı daire biçiminde görülebilir mi?

Gökkuşağı çıktığında Güneş’in ne kadar yukarıda olduğuna bakıldığı zaman oluşmuş yay biçimindeki yapısının ne kadarının görülebileceği belirlenmektedir. Güneşin alçakta durması, gökkuşağının uç kısmının yüksek olduğunu göstermektedir. Yani Güneş ne kadar alçakta olursa gökkuşağıda bir o kadar yüksekte bulunmaktadır.

Yükseğe çıkıldıkça, bazen gökkuşaklarının ufuk çizgisinin alt kısmına kadar ilerlediği ve deniz seviyesinin yakınına yaklaştığı görülebilir. Dağcılık yapan sporcular kimi zaman bu benzerlikte olan gökkuşaklarının daha büyük bir parçasını görebilmektedir. Ancak yüksek bir dağ olduğu halde gökkuşağı dairesinin tümünü gösterebilecek bir yükseklikte olmayabilir.

Bazen pilotlar dairenin bütün bir kısmını gördüklerini itiraf etmektedirler. Bu gökkuşakları yolculuk yapan insanların baktığı pencereden görmek pek mümkün olmamaktadır fakat pilotlar en ön bölümde olduklarından dolayı görme şansları daha fazla olmaktadır.

Bir yanıt yazın