Gıda Kombinasyonu (Birleştirme) nedir?

Bir takım uzmanlar bazı gıdaları birbirleriyle tüketilmemesinin sindirime yardımcı olacağını ve kilo artışını engellediğini savunmaktadırlar. Bireylerin beslenme uzmanlarına sıkça sorduğu sorulardan biri de gıdaların birleştirilmesi ve bu terminolojinin nasıl kullanılacağıdır. Dengeli ve sağlıklı bir hayat sürdürmek için tüm besinleri doğru bir şekilde ve doğru besinlerle tüketmek gereklidir. Bu makalemizde gıdaların kombinasyonu hakkında bilgiler vereceğiz.

Gıda kombinasyonu (Birleştirme) nedir?

Gıda birleştirme veya diğer ismiyle gıda kombinasyonu, belirli makro gıdalarını gruplandırmak sindirime yardım etmektedir. Gıda birleştiricileri savunan uzmanlar, üç makro gıda olan protein, yağ ve karbonhidratların sindirilmesi farklı vakitlerde alındığı ve midede bulunan pH düzeyini farklı bir şekilde etki ettiğine inanılmıştır. Bundan dolayı da birlikte tüketilmemesi gerektiğini söylemektedir.

Ayurvedik diyetine benzeyen bu düzen, çiğ ve pişmiş besinleri bir arada tüketmek sindirim sürecini yavaşlatarak sağlığı da kötü yönde etkilemektedir.

Bazı besinleri birleştirmekten zarar gelmez

Bazı birleştirme kuralları birtakım sebepten dolayı mantıklı olmamaktadır. Bu kuralın ilki, vücudun ne tüketildiğine bakılmadan bir gıdayı sindirmek için gerekli enzimleri serbest bırakmada çok sistemli bir şekilde çalışmaktadır.

Gıda uygun bir düzeyde sindirilmediğinde malabsorpsisyon (sindirim bozukluğu) oluşur. İshale ve kilo kaybına sebep olmaktadır. Gıda birleştirme kurallarına zıt olan kombinasyonların bazılarıda besin emilimini arttırmaktadır.

Bir yanıt yazın