Gece atıştırmalarına dikkat!

Kilo almak istemiyorsanız, gece atıştırma alışkanlığınızdan vazgeçmelisiniz. Bunun için de öncelikle düzenli uyumalı ve gece yediğiniz gıdalara dikkat etmelisiniz.
İyi bir uyku süresi ve stres seviyenizi düşürerek, ‘atıştırma’ alışkanlıklarınızın önüne geçebilirsiniz.

KORTİZOL HORMONU
Kortizol hormonu, stres hormonu olarak da bilinir, sabah saatlerinde en yüksek düzeydeyken gece en düşük değerlere iner. Uyku düzeni bozulduğunda; kortizol hormonun salınımı, gece yükselmeye başlar ve vücut yağ depolar. Melatonin hormonunun temel görevi ise; vücudun biyolojik saatini koruyup ritmini ayarlamaktır. Melatonin, kişiden kişiye değişse de yaklaşık olarak 23.00 ile 05.00 saatleri arasında salgılanan bir hormondur. Işığa duyarlıdır, karanlıkta yoğun biçimde salgılandığı tespit edilmiştir. Derin uyku fazında beyin tarafından salgılanan büyüme hormonu ise vücuttaki yağın enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olacaktır. Uykunuzun gelmemesinden şikayetçiyseniz; bazı besinler daha rahat uyumanız için size yardımcı olabilir.

CEVİZ TÜKETİN.
Melatonin kaynakları; yulaf, mısır, pirinç, zencefil, domates, muz, badem, ananas, elma, portakal, çilek, kivi, yeşil biber, ıspanak, rezene, melisa, kakule, ceviz, vişne ve kiraz olarak sıralanabilir. Triptopan içeren besinler ise, melatonin hormonu salgısını arttırmak için öneriliyor. Triptofan özellikle süt ve et gibi yiyeceklerde bulunuyor. Triptofan içeren yiyecekler; karbonhidratlar, B3, B6 ve C vitamini ve Omega 3 ile birlikte tüketilmeli.

RAHAT BİR UYKU İÇİN.
Bir avuç ceviz: İyi bir triptofan kaynağıdır.
Keten tohumu: Omega 3 açısından zengindir ve gerginliğinizi azaltır.
Muz: Seratonin ve melatonin içerir. Ayrıca içeriğindeki potasyum kaslarınızı gevşetip rahatlatır.
Yulaflı kurabiyeler: Yulaf, strese karşı da en etkili tahıllardan biridir.

SÜT SAKİNLEŞTİRİR
Yatmadan önce hafif atıştırmak uykuya geçişinizi kolaylaştırır. Çok fazla yemek ise hazımsızlığa ve uykunuzun kaçmasına neden olur. Yoğurt ve kefirin; magnezyum ve kalsiyum içeriğinin yüksek olması nedeniyle, sakinleşmenizde önemli katkısı olur. Kalsiyum ise süt ve süt ürünlerinde bulunur.

Bir yanıt yazın