Gebelikte kilo almamak için ne yapabilirim?

Hamilelikte Kilo Almamak İçin

Hamilelik dönemi, kadınlar için oldukça zorlu bir süreçtir. İki kişinin birlikte beslendiği bu dönemde kadınlar aşırı kilo alımından da çekinmektedir. Kilo almamak ve sağlıklı bir hamileliğe sahip olabilmek için de elbette bazı kurallara uymak gerekmektedir. Hamilelikte kilo almamak için öncelikle çevreden gelen uyarılara kulak asmamak birinci şartı oluşturmaktadır. “Sen iki kişisin, iyi beslenmen lazım”, “Doğru düzgün yemek ye!” “Çocuk aç kalacak” gibi konuşmalar tamamen hurafedir. Çünkü zaten anne ne kadar beslenirse beslensin bebek kan yolu ile alması gerekeni alabilmektedir. Elbette vitamin , kalsiyum ve protein bakımından yeterli beslenmek gerekmektedir ancak; bu durum aşırıya kaçılması gerektiği anlamını taşımamaktadır.

Kilo Almadan Nasıl Hamileliğimi Atlatabilirim?

Hamilelikte kilo almamak için en önemli faktör elbette bol su tekitimidir. Bol su tüketiminin sağlanması, hem vücuttaki ödemin atılmasına hem de annenin çok daha sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmesine yardımcı olmaktadır. Bu nedenle hamileliğin ilk gününden son gününe kadar anne adayının bol bol su tüketmesi gerekmektedir.

Hamilelikte kilo almamak için bir diğer önemli faktör ise, her yiyecekten azar azar yenmesidir. Anne adayı kilo almaya meyilli ise zaten aşırı gıda aldığında kilo artışı da buna oranla daha yüksek olacaktır. Bu nedenle de 1 meyve bile yendiği zaman öğünlere bölünerek yenilmelidir.
Hamilelik döneminde kilo almaktan kaçınmak için bol bol yürüyüş yapılmalıdır. Normal doğumu tercih eden anne adayları için yürüyüş yapmak hem doğumu kolaylaştırmakta hem de kilo alımını engellemektedir.

Hamilelikte kilo almamak için bir diğer önemli faktör ise sık sık ve az yemek yemektir. Sık sık yemek yemek hem anne adayının tansiyonunun düzenli kalmasına neden olmakta hem de halsizlik gibi faktörlerin oluşumunu engellemektedir. Bu unsurların yanında kilo alımı da engellenmektedir. Kilo almaktan kaçınmak için uygulanan bu yöntemlerin yanı sıra elbette yağlı yiyeceklerden ve aşırı tatlı tüketiminden de kaçınmak gerekmektedir. Aşırı tatlı ve yağlı yiyecekler hızlı bir şekilde kilo almaya neden olurken, kiloların verilmesinde de olumsuz bir rol oynamaktadır.

Sitemizde yer alan bilgiler sadece bilgi amaçlıdır, daha doğru bilgiler için lütfen hekiminize danışın.

Bir yanıt yazın