Ganglion kisti nedir, nasıl tedavi edilir?

İnsan vücudunun belirli bölgelerinde birbirinden farklı iyi ve kötü olarak beliren kist durumlar mevcut olmaktadır. Bu kistlerin arasında yer alan ve konumuz dahilinde de yer almakta olan Ganglion kisti nedir, buna ek olarak Ganglion kisti nasıl tedavi edilir gibi sorulara cevaplar bulabileceksiniz. Öncelikli olarak Ganglion kistinin ne tür bir türeve sahip olduğunu inceleyelim.

Ganglion Kisti Nedir?

Genellikle tendon, el bilekleri veya eklem bölgelerinde beliren iyi huylu ve kansere yatkın olmayan şişkinliklerle ortaya çıkan bir kist türüdür. Bu bölgelerin yanı sıra ayaklarda ve ayak bileklerinin hassas kısımlarında da görülebilmektedir. Daha çok oval ve yuvarlak biçimde oldukları gibi, aynı zamanda iç kısımlar ise jöle kıvamında bir sıvı ile dolu gözükmektedir. Ganglion kistlerinin boyutları bir bezelye tanesi boyutunda olabildikleri gibi, aynı zaman da 2,5 santimetre boyutunda büyük kistler halinde de görülebilmektedir. Kist üzerine elinizle baskı uygulamanız halinde acı hissedilebilir. Bu durum sıvının alt ve kenar kısımlarında bulunan sinirlere yapılan baskı sonucu meydana gelmesinden kaynaklıdır. Bu durum aynı zaman da eklem hareketlerinin engellenmesini de sağlayabilmektedir. Ganglion kistleri genel olarak zararsız türeve sahiptirler ve bazen kısa zamanda olsa dahi bu kistlerin kaybolması birkaç yıl sürebilmektedir.

Ganglion Kisti Nasıl Tedavi Edilir?

Bu kist Aspirasyon ve ameliyat yöntemleri ile tedavi olunduğu gibi, aynı zamanda bitkisel yollardan da doğal olarak tedaviye cevap verebilmektedir.Aspirasyon tedavi türü tamamen iğne ve şırınga yöntemine dayalı bir biçimi kapsar. Genel cerrah tarafından yapılması uygun görülen bu işlemde iğne ve şırınga kistin bulunduğu bölgeye uygulanarak sıvının çekilerek bölgenin rahatlatılması sağlanır. Bir tür ayakta tedavi yöntemi olan Aspirasyon, hızlı ve kolay bir işlem olmaktadır. Geren duyulması halinde kistin tekrarlanmaması adına doktorun ilgili kist bölgesine streoid içeriğine sahip ilaç ile enjekte işlemi yapılabilmektedir. Streoid ilacın enjekte edilmesiyle birlikte bölgenin bandaj yardımıyla sarılması uygun görülmektedir. Genellikle başarılı bir yöntem olan Streoid, en çok tercih edilen yöntemler arasında da bulunmaktadır.

Bir diğer yöntem ise açık veya kapalı bir şekilde yapılabilen ameliyat tercihi bulunmaktadır. Açık ameliyatın uygun görülmesi halinde kist bölgesinde 5 santimetre boyuna sahip bir kesik atılarak Ganglion kistinin dışarıya çıkarılması sağlanmaktadır. Kapalı ameliyatın uygun görülmesi halinde ise ilgili bölgeye daha büyük bir kesik atılarak deri altına ufak bir kamera yerleştirilerek eklem gözlenir ve dikkatlice kistin dışarıya çıkarılması sağlanır.  

Bir yanıt yazın