Futsal (Salon Futbolu) nedir?

Dünya futbol tarihinde birçok yıldız futbolcunun yeteneklerini geliştirmek için oynadığı ve salon futbol olarak da bilinen futsal nedir ve nasıl oynanır, sizler için kısaca anlatmaya çalışacağız.

Futsal (Salon Futbolu) kaç kişilik takımlardan oluşur ve futsal sahasının özellikleri nelerdir?
Beşer kişiden iki takım arasında uzunluğu 42 metre, genişliği 25 metre olan dikdörtgen bir sahada oynanır. Sahanın ortasında 3 metre çapında bir orta yuvarlak her iki ucundaki kalelerin önünde de birer ceza alanı bulunmaktadır.

Futsal (Salon Futbolu) sahası

Futsal’da pen altı noktası nerededir?
Kale çizgisinden 6 metre uzaklıkta penaltı noktası 10 metre uzaklıkta ise ikinci penaltı noktası bulunur.

Futsal’da kullanılan topun özelikleri nelerdir?
Futsalda kullanılan topun çapı 64 santim ağırlığı ise 440 gramdır.

Futsal’da kurallar nelerdir ve nasıl oynanır?
Hakemin kura atışı ile maça başlayacak taraf belirlenir. Oyun orta yuvarlaktan verilen pasla başlar. Oyunda amaç oyuncuların ellerini ve kollarını kullanmadan topu rakip takımın kalesine sokmaya çalışmalarıdır. Topun tamamının kale direkleri arasındaki çizgiyi geçmesine ne gol adı verilir.

Her golden sonra oyun tekrar orta yuvarlaktan başlar. Oyun sırasında bir oyuncu kasıtlı olarak rakibini düşürür veya topa eliyle dokunursa hareketini yapıldığı yerden rakip takıma serbest vuruş hakkı verilir. Eğer bu hareketlerden biri oyuncu tarafından kendi ceza sahası içinde yapılırsa penaltı atışı ile cezalandırılır.

Salon futbolu maçından bir görüntü

Futsal maçları kaç devre ve kaç dakika oynanır?
Futsal maçları 20’şer dakikalık iki devre üzerinden oynanır. Takımların bir devre içinde birer dakika mola kullanma hakkı vardır. Birinci devre sonunda verilen 15 dakikalık aranın ardından takımlar kaleleri değişirler ve oyun tekrar orta noktada başlar. Her iki devrede takımların yaptığı ilk 5 faul kaydedilir 6. ve sonrasındaki takım faulleri için verilen serbest vuruşlarda rakip takım baraj kuramaz. Atışı kullanacak oyuncu ise gol amaçli bir vuruş yapmalı topu bir başka oyuncuya pas vermek amacıyla atmamalıdır.

Eğer bir oyuncu bahsi geçen faulleri rakip sahada veya kendi yarı sahasının orta alan çizgisi ve ikici penaltı noktası arasında yaparsa atış 2. penaltı noktasından kullanılır.

2 devre sonunda en fazla gol kaydeden takım galip gelir. Skorda eşitlik olması durumunda maç berabere biter. Düzenlenen turnuvanın kurallarına göre galibi belirlemek için uzatma süresi oynanabilir veya penaltı atışlarına gidilebilir.

Futbolun küçük bir versiyonu bahis forumu gibi görünse de kendine özgü kuralları olan futsalı kısaca anlattık.

Bir cevap yazın