Fosil nedir, nasıl oluşur?

Fosiller çok uzun zaman önce yaşamış canlıların günümüze ulaşan kalıntıları yada izleridir. Binlerce yıllık fosiller olduğu gibi milyonlarca hatta 100 milyonlarca yıl önce yaşamış canlılara ait fosillerde bulunmaktadır.

100 milyonlarca yıl öncesinden bu güne kadar yer yüzü tabakaları arasında korunarak gelen fosiller yaşamın başlangıcından itibaren dünya üzerinde yaşamış canlılar hakkında önemli birer bilgi kaynaklarıdır. Hangi devirlerde hangi canlıların yaşadığına dair somut birer kanıt niteliğindedir.

Fosiller büyük iskelet kalıntılarından taş üzerindeki ince izlere kadar çok çeşitli bicim ve büyüklüklere sahiptir.

Peki ya fosiller nasıl oluşur ve bir fosilin oluşması için ne gibi şartlar gereklidir birazda onları öğrenelim.

Bir fosilin oluşabilmesi için ölen hayvanın aniden toprak çamur veya kumun altında kalarak hava ve dış ortamla temasının kesilmesi gereklidir.

Bunu takip eden aylar boyunca hayvanın gömüldüğü yerin üzerini yeni toprak tabakaları örter. Bu tabakalar hayvanın bedenini dış etkenlerden ve fiziksel aşınmalardan koruyan özel bir kalkan görevi görür.

Zamanla üzerinde daha fazla tabaka üst üste oluşur ve bir kaç yüz yıl içinde canlının bedeni yer yüzeyinin veya deniz tabanının bir kaç metre altında kalır. Zaman içinde havanın kemik, kabuk, pul, kıkırdak gibi dokuları taşlaşarak fosilleşir.

 

“Fosil nedir, nasıl oluşur?” üzerine 2 yorum.

Bir cevap yazın