Fıstık ağacı nedir? Fıstık nerede ve nasıl yetişir?

Fıstık, insanların çoğunun severek tükettiği bir kuruyemiştir. Fıstık, tatlılarda çoğunlukla baklavada kullanılırken birçok gıda ile de tüketilmektedir.

Fıstık tüketimi en fazla sevilen kuruyemişlerin arasında olmaktadır. Fıstık yalnızca çerez olarak tüketilmemektedir. Antep fıstığı olarakta isimlendirilen kabuklu fıstık ve bazı yemeklere konulan iç fıstığın besin değerleri oldukça yüksektir.

Fıstık ağacı nedir?

Fıstık ağacının meyvesi kimyasal bir tarım ürünüdür. Fıstık, gıda ve tatlılarda, yiyecek sektöründe, tarımda, çerez ve kuruyemişlerde tüketilmektedir ve kuruyemiş olarak tüketiminde talep oldukça fazladır.

Fıstık ağacının Latince ismi nedir?

Antep fıstığı, sakız ağaçgiller familyasına aittir, bilimde bu familyanın ismi “anacardiaceae” olarak isimlendirilir. Fıstık, botanikte Latince adıyla bilinmektedir. Antep fıstığının Latince adı “Pistacia Vera”dır.

Fıstık ağacının özellikleri nelerdir?

Fıstık ağacı geç hasat veren bir ağaç türü olduğundan her yıl ürün vermemektedir. Bunlara bağlı olarak fıstık ağacının bazı özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikler şunlardır:

  • Fıstık ağacının boyu 10 metreye kadar uzar ve fıstıklar üzüm salkımı şeklindedir.
  • Bir fıstık ağacından ortalama 50-55 kilo ürün elde edilmektedir.
  • Fıstık ağacından iki yılda bir ürün elde edilmektedir.
  • Ülkemizde 12 farklı türde fıstık yetiştirilmektedir.
  • Ülkemizdeki fıstıkların daha lezzetli olmasının sebebi yağ oranlarının fazla olmasıdır.

Fıstık ağacı nerede ve nasıl yetişir?

Ülkemizde Antep fıstığı, isminden de anlaşıldığı üzere Gaziantep’te yetiştirilmektedir. Siirt, Şanlıurfa, Diyarbakır, Kahramanmaraş ve Adıyaman bölgelerinde de hasadı yapılmaktadır.

Fıstığın anavatanı Ortadoğu olarak bilinmektedir ve fıstık diğer bazı ülkelerde de yetişmektedir. Bu ülkeler; Meksika, Çin, Yunanistan ve Amerikadır.

Fıstık ağaçları sıcak ve kurak iklimde yetiştiğinden dolayı nemsiz bir ortamda güzel bir gelişim gösterir. Fıstık ağaçları fazla suya ihtiyaç duymamaktadır. Fıstık ağaçları dikildikten 10-12 yıl sonrasında ürün verir. Hasat için uzun zaman gerektiği için fıstığın tarımda önemli bir yeri bulunmaktadır.

Fıstık ağacı yaprak döker mi?

Fıstık ağaçları yaprak döken bir ağaç türüdür ve sonbaharda yaprak döker.

 

Bir yanıt yazın