Evde saç açmak

Hazır havalar ısınmışken, kuaföre güvenmeyen, kuaföre güvenipte güvendiğine pişman olan ve sadece kuaföre gitmek istemeyen bayanlara özel evde nasıl saç açılır? Saç açıcıları ve saç açarken dikkat etmeniz gereken noktaları, alanında uzman kuaför Hüseyin Bayrakçı ile hazırladığımız makalemiz sizler ile.

Saç açıcısı nedir ?

Saç açmak

Saç açıcısı bir takım kimyasal bileşenlerin birleşerek, oksidan adı verilen diğer bir ilaç karışımı ile karıştırılarak, saçın rengini açmaya yarayan toz veya krem türü malzemedir. Kalite kalite farklılıklar gözetmekle birlikte, kızıl açıcı ve normal açıcı olarak kendi dalında ikiye ayrılır. Buna ek olarak piyasada açıcılara ilave edilen bakım ürünleri de açıcı olarak bilinmektedir. Bu ise genellikle Olaplex gibi ürünlerdir. Bu ürünler açıcı değil, açıcıya ilave edilen ve saçın zarar görmesini engelleyen bakım ürünleridir.

Saç açıcı markaları (En iyi saç açıcı)

Her bütçeye uygun saç açıcıları bulunabilmekte. Biz evde saç açmayı aslında pek uygun bulmuyoruz fakat bazı sebeplerden dolayı profesyonel destek alamayan bayanlara biz bu makale ile destek olmaya çalışıyoruz. Piyasada satışı yapılan açıcıların ortalama %70’i profesyonel kullanım içindir. Yani kuaför bireylerin kullanması tavsiye edilir.

Fakat doğru ölçekte evinizde de yapabileceğiniz işlemler mevcuttur. İgora, Serenity ve Wella gibi markaların açıcıları üst düzey kalitelidir. Bu ürünler kilo bazında satılmaktadır. Açık olarak da orta segment toz açıcıları kuaför malzemesi satışı yapan noktalardan bulmak mümkündür. Bundan sonrası saçınızın durumuna kalmış.

Saçınızın durumu

Açma işlemi


Aşama aşama; Öncelikle kendinize karşı gerçekci olun ve elinizi saçınıza atıp, sertliğini kontrol edin.

Saçınız çok sert ise, düzleştirici ve maşa gibi saça fazla ısı veriyorsanız saçınızı açmayı bir daha düşünün.

Saçınızı siyah renge, ve kına ile boyadıysanız saçınızı açmak, saçın sağlığını ve saç dibinizi (pigmentlerinizi) yoracaktır.

1-5 arası renk tonu : Siyah – Kestane – Kahve

5-7 ve ara tonları 6.1 gibi : Kumral – kumral kahve, soğuk tonlar ve sıcak tonlar

7-11 arası ve ara tonları : Kumralın tonları, sarı, sarının tonları sıcak/soğuk gibi.

Saçınızın rengi 1-5 arasında bir tonda ise sizde saçınızın rengini 5-7 arasında açmak istiyorsanız eğer, saçınızın yoğunluğuna göre ortalama 50gr. açıcıya 50gr. %30Vol. Oksidan karıştırarak krem kıvamına getirmelisiniz.

Daha sonra saçınızın diplerine 2 parmak kala sürecek ve istediğiniz renk tonlamasına kadar bekleyeceksiniz. Bu süreçte ortalama 2 dakikada bir saçınızı sıyırarak hangi tonda olduğunu, sıcaklığını ve esneyip esnemediğini kontrol etmelisiniz.

Öncesi ve Sonrası

Diğer tonaj aralıkları da yine aynı şekilde yapılmaktadır. Her saç tipinde dibine 2 parmak kala değil, saç dipleriniz nereye kadar gelmiş ise o kısıma kadar sürmeniz de fayda var. Yani önce boyalı yerleri açacaksınız daha sonra doğal saçınızı. Çünkü doğal saçınız işlem görmediği için daha hızlı açılacaktır. Açıcı dibiniz ile temas ettiğinde kontrolü biraz daha sıkılaştırmalısınız. İstediğiniz tonaja geldiğinde ise güzelce durulayarak boyama işlemine geçebilirsiniz.

Dipnot: Islak saçlar her zaman yarım ton koyu gösterebilir, bunu göz önünde bulundurarak tonları ayarlamanızı öneriyorum. Onun dışında aklınıza takılan bir soru varsa lütfen yorum kısmından bize ulaşın.

Bir yanıt yazın