Eskrim nedir? Nasıl oynanır ve kuralları

Eskrim flöre, epe ve kılıç olmak üzere üç çeşit silahla yapılan ve özel giysileri olan bir spordur.

Ama Günümüzde kullanılan eskrim giysileri tamamen farklıdır. Öncelikle koruyucu bir maske, içe giyilen koruyucu bir yelek, eskrim ceketi, eldiven, darbeye dayanıklı eskrim pantolonu, çorap, eskrim ayakkabısı ve flore müsabakaları için ceketin üstüne giyilen elektrikli simyelek.

Eskrim bir saldırı ve savunma sporudur, amaç 14 metre uzunluğunda 2 metre genişliğinde metal bir pist üzerinde rakibin belli bölgelerine dokunarak puan almaktır. Bu dokunuşlara tuş denir.

Flöre ile eskrim nasıl oynanır?

Flöre, 110 santim uzunluğunda 500 gram ağırlığında ucunda küçük bir düğme ve çam biçiminde koruyucu bulunan ince bir silahtır. Silahın ucundaki yaylı bölgenin sim yeleğe dokundurulması ile sayı kazandır. Her iki oyuncuda aynı anda tuş denilen bu vuruş yapacak olursa atak halinde olan puan kazanır. Puanlar tuş anında sporcuların üzerinde bulunan elektrikli yelekler den gelen sinyallerle hesaplanır. Bu sinyal puan tablosunda yeşil ya da kırmızı ışıklar yanmasına neden olur ve hakemin oyunu durdurarak onay vermesiyle puan kazanır.

Epe ile eskrim nasıl oynanır?

Epe, 110 santim uzunluğunda ve 750 gram ağırlığındadır. Epe de hedef  flöre deki gibi sadece gövde değil, rakibin bütün vücudu dur. Sporcular bu oyunda da elektronik sinyalizasyon sistemi ne bağlıdır. Rakipbe yapılan her dokunuş tek lamba yakarak tuş yapıldığını gösterir.

Kılıç ile eskrim nasıl oynanır?

Kılıç, hem dürtme hem de kesme silah olarak kullanır. Rakibin belden yukarısını kılıcını ucuyla ya da kenarları ile yapılan buluşlar sayı kazandırır.

Müsabakalar takım halinde ya da bireysel olarak düzenlenir. Takım müsabakalarında piste 3 asil bir yedek sporcu ile çıkılır. 3 sporcu karşı takımın 3 sporcuyla ayrı ayrı karşılaşır. Toplamı 9 maçın neticesinde 45 tuşu tamamlayan takım galip ilan edilir.

Bir yanıt yazın