Enkoprezis nedir?

Enkoprezis, kişinin dışkısını kontrol etme yeteneğinin tamamen yokluğu durumuna verilen isimdir. Enkoprezisi olan kişilerin bu durumun kontrolü dışında dışkısını çoğunlukla vücutlarının herhangi bir bölgesinde veya çevresinde bırakmasına neden olur. Bu durum, çoğunlukla çocuklarda görülmesine rağmen, erişkinlerin de etkilenebileceği bir durumdur. Enkoprezisinin nedeni, çoğunlukla psikolojik nedenler olarak belirlenmektedir ve çoğunlukla psikolojik destek ile tedavi edilir. Bununla birlikte, enkoprezisi olan kişilerin çoğu zaman kişisel alışkanlıklarını değiştirmeleri veya düzenli egzersiz etmeleri gerektiği de düşünülmektedir.

Enkoprezis belirtileri

Anormal ve istemsiz idrar veya dışkı kaçırma, normal olarak kontrol edilebilecek olan kontrolsüz kaçırma, tahriş edici kokular ve diğer bazı sosyal problemler sayılabilir. Bu belirtiler, çoğunlukla çocuklar arasında görülen sosyal geri çekilme ve kendini kontrol etme becerilerinin gelişmemesi ile de ilişkilendirilir. Bu durum, çocukların sosyal becerilerini geliştirmesi ve diğer insanlarla iletişim kurabilmesi için önemli bir sorundur.

Çocuğun enkoprezis yaşamasının nedenleri

Enkoprezinin nedenleri, çoğunlukla psikolojik ve biyolojik faktörlerle ilişkilendirilmektedir. Bunlar arasında, çocuğun yaşı, kontrol edilemeyen stres veya kaygı, üst sindirim sistemindeki problemler, dışkısının yavaş hareket etmesi veya dışkı söktürücülerin alınması gibi faktörler sayılabilir. Ayrıca, çocuğun yanlış öğrenmiş kontrol davranışlarının olması da enkoprezisi teşvik edebilmektedir. Bu durum, çocuğun doğru kontrol davranışlarını öğrenmesi için desteklenmesi gereken bir durumdur.

Çocuğun enkoprezis riskini artıran faktörler

Enkoprezis, çoğunlukla çocukluk çağındaki çocuklar arasında görülen bir durumdur. Ancak, bazı faktörler, çocuğun enkoprezisi riskini artırabilmektedir. Bunlar arasında, çocuğun yaşı, kontrol edilemeyen stres ve kaygı, üst sindirim sistemindeki problemler, dışkı söktürücülerin alınması ve çocuğun yanlış öğrenmiş kontrol davranışlarının olması sayılabilir. Bununla birlikte, çocuğun ailesindeki enkoprezisinin varlığı, çocuğun enkoprezisi riskini de artırabilmektedir.

Enkoprezis nasıl teşhis edilir?

Enkoprezis, çoğunlukla bedensel muayene ve hastalıklar için çeşitli testlerin yapılmasıyla teşhis edilir. Bu nedenle, enkoprezisi olan kişilerin doktorlarına görünmesi önerilmektedir. Böylece, doktorlar, enkoprezisinin nedenlerini ve tedavisi için gerekli olan adımları belirleyebilir. Bu testler, çoğunlukla fiziksel muayene, kan ve idrar testleri, dışkı analizi, görüntüleme testleri, endoskopi ve dışkı testleri gibi testler olabilir.

Enkoprezis nasıl tedavi edilir?

Enkoprezis, çoğunlukla psikolojik destek ile tedavi edilir. Bu destek, çoğunlukla çocukların sosyal becerilerini geliştirmelerine ve dışkı kontrolünü sağlamalarına yardımcı olmak için önerilir. Ayrıca, çocukların düzenli egzersiz yapmaları ve dışkı kaçırmalarını önlemek için gerekli olan alışkanlıkları edinmeleri de önerilir. Kişisel alışkanlıklarını değiştirmeyi önermek için doktorların çocukların kişisel alışkanlıklarını değiştirmelerine yardımcı olmak için gereken adımları atmaları da önerilir. Ayrıca, doktorlar, çocuğun fiziksel sağlık durumunu kontrol etmek ve üst sindirim sistemi ile ilişkili sorunların tedavisini sağlamak için gerekli olan testleri yapabilirler.

Bir yanıt yazın