En yararlı köpek mamaları hangileri ?

İnsanların en iyi dostu olan köpekler bizim için çok önemli canlılardır.Onların evimizde yakınımızda olmaları,çoğu zaman bir terapi çoğu zamanda güven duymamıza sebep olur. Onların sağlıklı olması,yavruyken yeterli beslenerek gelişimlerini sorunsuz tamamlamaları ve dirençlerinin yüksek olması tamamen beslemeleriyle alakalı bir durumdur. Beslendikleri mamalar yada besinler ne kadar kaliteliyse köpekler o kadar sağlıklı,enerjik ve güçlü olurlar.

İnsanlar kendi çocuklarını nasıl en iyisi ile beslemek isterlerse dostlarımızın da en iyi ile beslenmeye hakları vardır. Bu konudan yola çıkarak sizlere en iyi köpek mamaları hakkında bir kaç öneri de bulunacağım.
Hayatının her döneminde köpek sahibi olan birisi olarak, piyasada satılan bir çok köpek mamasını köpeklerime denetme şansım oldu. Şunu söyleyebilirim ki, bir kaç köpek maması haricinde diğer köpek mamalarını ya köpekler beğenmiyor yada köpeklerde deri hastalıklarına sebep olabiliyor.

Köpek mamalarında en uzman firma Proplan. Proplan markasına ait köpek mamaları ciddi anlamda kaliteli ve beğenmeyen köpek yok. Deri konularında hassas olan köpekler için ayrı mamaları, şişman olan ve diyet yapmak durumunda olan köpekler için ayrı mamaları ve çok tüğ döken köpekler için de farklı mamaları var. Bu mamaların dışında Proplan boyut olarak küçük,orta,büyük köpekler için farklı mamalar üretiyor ayrıca yavru ve yetişkin olarak ayrılan mamaları da mevcut.

Proplan dışında Proplan kadar kaliteli ve çözüm odaklı olmasa da Pedigree de deri konularında yararlı. Pedigree,Proplan’dan daha ucuz ve marketlerde bulunuyor. Ancak hatırlatmak gerekir ki,sadece pet shoplarda bulunan Proplan daha mantıklı.

Royal Canin de bir diğer kaliteli mamalardan. Proplan ile kalite konusunda çok fazla farkları olmasa da Royal Canin de tercih edilebilir. Royal Canin’in Proplan kadar çeşidi yok. Ama onu da sadece pet shoplarda bulabilirsiniz. Fiyatı neredeyse Proplan ile aynı. Dermatolojik olarak yani köpeğinizde cilt problemi varsa ve cildindeki kurumadan kaynaklanan pul pul dağılan cilt kalıntıları görüyorsanız ya Proplan’ın yada Royal Canin’in dermacomfort isimli mamalarından kullanabilirsiniz.

Goody ve Pedigree neredeyse aynı fiyatta olan mamalar ama ben ikisi arasında seçim yapsam kesinlikle Pedigree’yi seçerdim. Köpeğim şu an hem Proplan’ı hem de Pedigree’yi beğenerek yiyor.
Unutmadan, yukarıda yaptığım tüm yorumlar sadece tecrübedir. Köpeğinizin beslenme planını ve hastalıklarından kaynaklanan mama seçimini veteriner hekiminize sormadan yapmayın.

Bu arada bu özel mamaları petbesinleri.com ‘dan ucuza alabilirsiniz ve mamalar direk olarak kargolanarak evinize gelebilir. Bu seviyedeki mamaları çok fazla yerde bulamayacağınızdan ve zamanınızın kısıtlı olduğunu düşünürsek petbesinleri.com bu iş için çok ideal bir kaynak.

Onları sevmekten hiç vazgeçmeyin…

Bir yanıt yazın