EKG nedir ve ne işe yarar?

Kalp işlevinin durumu ve sağlığı, kalpte meydana gelen elektriksel değişiklikleri tespit ederek dolaylı ve noninvaziv olarak değerlendirebilir.

Göğüste konumlanan elektrotlar, elektrik potansiyellerini alabilir ve onları, kalbin farklı adacıklarındaki elektriksel aktiviteye benzeyen bir dizi tepe veya dalga silsilesi halinde görüntüleyebilir. Bu görüntüleme elektrokardiyogram kısaca EKG olarak adlandırılır.

EKG kısaltması nereden geliyor?

EKG, elektrokardiyogramı ifade etmek için kullanılır çünkü Almancada,kalp Kardia demektir. Ayrıca, bu kısaltma, EKG ile echokardiyogram (ECG) veya elektroensefalografi (EEG) gibi diğer teşhis testlerinin karıştırılmasını önlemeye yardımcı olur.

Bir kalp döngüsünün başlangıcında görülen ilk küçük uç, P dalgasıdır ve atarium (kulakçık) kasının atriumun kasılmasından önce gelen depolarizasyonunu temsil eder. Bir sonraki dalga en büyük ve en keskin olandır. Bu ventriküler depolarizasyon sırasında oluşan dalganın alt basınç noktası (Q), sivri ucun üst kısmı (R) ve alt noktası (S) olarak adlandırılan QRS kompleksidir (ventrikülün kasılmasından önceki depolarizasyon). QRS Kompleksten sonraki orta büyüklükte bir dalga olan, T dalgasıdır hem ventrikülerin hemde atriumun repolarizasyonu sırasından oluşur.

Dalgaların boyutlarındaki herhangi bir değişikliğin veya tepeler arasındaki zamanlamanın kardiyologlar açısından tanısal değeri vardır.

Bir yanıt yazın