Egzama nedir? Belirtileri ve tedavileri nelerdir?

Egzama nedir?

Pek çok nedenlerle ortaya çıkan deri kızarması sonucudur. Kaşıntı gibi belirtilerle gözükmektedir. En çok görülen deri hastalıklarından biridir. En yaygın türü alerjik egzamadır. Bu hastalık çocuklarıda çok ciddi etkilemektedir. Yaygınlığına rağmen tıp dünyasında kesin bir çözümü yoktur. Egzamanın daha çok kalıtsal olduğu bilinmektedir. Bu nedenlerinin iyi bilinmesi gerekmektedir. Erken teşhis için ve tedavi için bu bilinmelidir. Kesin tedavisi bulunmasa bile doktorun uyarılarına uyulması takdirde sorun daha erken çözülecektir. Egzama uzun soluklu bir hastalıktır.

Atopik dermatit nedir?

Atopik kelimesi farklı anlamındadır. Yani deride farklılıklar olması anlamına gelir. Bazı egzama türleri birçok egzama türlerinin birleşmesiyle oluşur. Çocuklarda gözüken egzama zamanla iyileşebilmektedir. Ancak yetişkinlerde oluşmasında tedavisi yoktur. Hastalığı etkileyen faktörlerden uzak durulmalıdır. Egzama bazen yazın olmazken kışın tekrardan ortaya çıkabilir ve bu düzensizlik kötü bir durumdur. Egzamanın kronik hali kaşıntılı olmaktadır. Kaşınmasıyla birlikte çatlak deriler oluşacaktır. Akut egzamada ise deride sulu kabarcıklar olur.

Egzama belirtileri nelerdir?

  • Akut döneminde kızarıklık ve şişlik olur
  • Hastalar şiddetli kaşınmadan şikayetçi olur
  • Bazı hastalarda kaşıntı ve yanma olur
  • Kronik dönemde deri kurumaya başlar
  • Renk değişikliği olur
  • Deride çatlamalar meydana gelebilir

Egzama tedavisi?

Egzama çok tehlikeli bir hastalıktır. Ancak rahatsızlık verecektir. Egzamayı kaşımamak daha iyi olacaktır. Bebeklerde egzamaların kaşımasını önlemek için ellerine parmaksız eldiven geçirilebilir. Egzaması olanların çiçek aşısı olmamaları gerekmektedir. Normal insanda bir şey olmaz. Ancak egzamalı bir hastaya çiçek aşısı yapılırsa ölümcül dahi olabilir. Egzamalı birinin derisi çok hassastır. Bu nedenle tahriş edici maddelerden uzak durulması gerekir. Bu durumlarda bazı önlemler ile tedbirler alınmalıdır. Egzamaya neden olan madde bulunursa hastanın o maddeden korunması yeterli olacaktır. Temizliğe ve hijyene önem verilmelidir. Tedavi için yararlanılacak bir çok ilaç vardır. Merhem ve kremler vardır. Bunların sürülmesi çok çok iyi gelecektir. Egzama için hastanede yatmaya gerek yoktur. Evde yapılacak düzgün bakım yeterli olacaktır.

Yazdığımız makaleleri reçete olarak görmeyiniz, sadece bilgi amaçlıdır. İlaçlarınızı kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız. Bir durum anında en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Sağlıklı günler dileriz.

Bir yanıt yazın