E100 Kurkumin nedir ve zararlı mıdır?

Kurkumin nedir?

E100 (Kurkumin) nedir?

Gıdalarda renklendirici olarak kullanılan E100 yani Kurkumin gıdalara turuncu-sarı tonlarında bir renk sağlamaktadır. Kurkumin (Turmerik-Zerdeçal) ve bazı pancar köklerinden elde edilmektedir. Turmerik ham ekstrakt, Kurkumin saf bileşikten oluşmaktadır.

Doğal renklendiriciler sınıfında yer alan E100 (Kurkumin), portakal sarısı rengindedir. Kurkumin’in güçlü bir kokusu bulunmaktadır ve keskin bir tadı vardır. Köri tozuna sarı rengini veren Kurkumin, zerdeçaldan elde edildiği için acımsı bir tadı bulunmaktadır.

E100 Kurkumin’in özellikleri nelerdir? Hangi gıdalarda bulunur ve kullanılır?

 • Bazı soslarda doğal renk maddesi olarak kullanılan Kurkumin, peynir, margarin, pişmiş yiyecekler, et ürünleri ve fırın tatlıları gibi birçok gıda için kullanılmaktadır.
 • Konserve, yoğurt, bisküvi çeşitleri ve patlamış mısır gibi ürünlerde kullanılabilir.
 • Kurkumin, Annatto (E160b) ile birlikte peynir, kuru karışımlar, margarin, tereyağı ve çeşitli salatalarda renklendirici olarak tüketilebilir.
 • Hint yemeklerinin başlıca baharatı olan Kurkumin, suni olarak da üretilmektedir.
 • E100’ün kimyasal formülü, C21H20O6 dır.
 • Kurkumin, su ve asitte çözünmez iken etanol ve asetik asitte çözülmektedir.
 • Işığa karşı duyarlılığı bulunduğu için gıdalarda kullanımı diğer gıda boyalarına göre daha azdır.
 • Doğal ve yapay olarak kullanılan gıda boyası, pH’a (Asitlik) bağlı olarak renk sınıfı sarıdan kırmızıya doğru olarak sınıflanır.
 • Kurkumin için vücut kitlesi üzerinden 1 mg/kg ve turmerik içinse 0.3 mg/kg olmalıdır.
 • Besinlerde kullanılan konsantrasyonlarda bilinen bir yan tesiri bulunmamaktadır.
 • Kullanımında herhangi bir sınırlama yoktur.

E100 (Kurkumin) zararlı mıdır?

Kurkumin, E kodlarıyla belirlenen katkı maddelerinin içinde yer almaz. Ayrıca faydalı etkileri de bulunur. Fakat dikkat edilmesi gereken kısım Kurkumin’in doğal olarak üretilmesi değil, suni olarak üretilmesidir. Bu haliyle üretiminden ötürü zararlı hale gelmektedir. Doğal yollarla üretilen Kurkumin, zararlı değil faydalı olmaktadır. Kurkumin;

E100 Kurkumin bütün din gruplarında, etin yanı sıra süt ve süt ürünlerini tüketmeyen vejetaryenler ve sadece et tüketmeyen vejetaryenler tarafından E100 tüketilebilir.
Aşırı doz tüketilmediği sürece herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.
Türk Gıda Endeksi, işlenmiş peynirler, katı-sıvı yağlar, sürülebilir meyve ve sebze ürünleri, işlenmiş patates ürünleri ve et ürünleri için Kurkumin’in kullanımını uygun görmüştür.

E100 (Kurkumin) kapsül haplar faydalı mıdır?

Kapsüller ile renklendirici madde olan Kurkumin birbiriyle aynıdırlar. Burada da üretim şekli önemlidir. Doğal yol ile üretilen kapsüller güçlü antioksidan etkisiyle kanser ve tümör için savaşmaya yardımcı olmaktadır. Yaşlılık belirtilerini azaltırken metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur.

Bütün bu etkiler ile birlikte kapsüllerin yerine zerdeçalda kullanılabilir. Süte eklenir, yemeklere katılabilir veya çayı içilebilir. Üstelik en doğal hali yaptığınız olacaktır.

 

Bir yanıt yazın