Diş gıcırtmanın nedenleri nelerdir?

Diş gıcırdatmak kişinin istemeyerek ve farkında olmayarak yaptığı bir eylemdir. Genelde diş gıcırdatması kişinin aynı odayı paylaştığı kişi veya kişiler tarafından tespit edilir. Hastanın uyku halindeyken dişlerinin gıcırdatması birçok insanın rahatsız olmasına neden olmaktadır. Hasta sabah uyandığı zaman çenesinde ve eklemlerinde bir ağrı olur ama şiddeti ve süresi hastalığın başlangıcında şiddeti az olduğu için pek fazla önemsenmemektedir. Gece diş gıcırdatmaların nedeni ise hastanın sinir sistemi ve psikolojik gerginlikleri hastanın diş gıcırdatmasına sebep olabilir. Bu hastalığın tedavisi ise ne yazık ki ilaçla geçebilecek kadar basit değildir. Tedavinin olabilmesi için hastanın gece yatmadan önce gece plağını takmasıdır. Gece plağı yumuşak bir plastik kalıptan oluşmaktadır. Hastanın gece yatmadan önce bu plağı takması hastanın gece uykusunda dişlerini gıcırdatmasını önlemektedir. Gıcırdatma esnasında ise plak takılı olduğu için dişler birbirine sürtünmez, eklemlere binen yük ise azalır.

Çoğu hastalar ise bu uygulamayı yapmayı reddeder veya 2–3 gün uyguladıktan sonra tedaviyi yarıda keser. Hastanın tedavisini reddetmesi ise çevresindekiler tarafından hoş görülmemekle birlikte hastanın moralini ise bozmaktadır. Hastanın diş gıcırdatmasına sebep olan etmenlerden ise hasta kurtulamadığı sürece de diş gıcırdatmaları devam etmektedir. Bu yüzden diş gıcırdatmaları hiçbir hasta tarafından göz ardı edilmemelidir. Ayrıca hastanın uyku halindeyken diş gıcırdatması sebebi ile protezlerin çiğneyici yüzü porselenle bitirilirse gıcırdatma nedeniyle oluşan sürtünme porselenin almasına ve kırılmasına sebep olabilir.

Hastaların bu konuda yapmaları gereken en önemli şey bu sorunu ciddiye almaları, mutlaka gece plağı yaptırmaları ve kullanmalarıdır. Ayrıca nöro-psikiyatrik muayenelerini kesinlikle yaptırmaları gerekmektedir. Bu muayeneler sayesinde hastalığa neden olan etmenleri belirleyip ve doktorunuzun bu hastalığınızı ortadan kaldırmak için yapmanızı istediği uygulamaları yapmalı ve kesinlikle bu hastalığı göz ardı etmemelisiniz. Hastaların birçoğu ise doktorların talimatlarına kesinlikle uyarak ve gece plağını kullanarak artık geceleri uykusunda dişleri gıcırdatmıyor ve en önemlisi de sevdiklerinizi de rahatsız etmemenizi sağlıyor. Gece plağını kullanan hastaların birçoğu ne kadar rahatsız edici olsa da bir süre sonra gece plaklarına alıştıklarını ve hastalıklarından kurtulmalarına yardımcı olduklarını dile getiriyorlar.

Bir yanıt yazın