Dalak hastalığı nedir? Neden alınır ve dalak tedavisi

Dalak karının sol tarafında bulunur ve süngerimsi bir yapısı vardır. Damarsal bir organın ismidir. Ömrü dolmuş kırmızı kan hücrelerinin yok eder. İçlerinde bulunan demirin yeniden kullanımını sağlar. Görevlerinin çoğunu başka organlar üstlenmektedir. Diyaframın alt tarafında yumuşak bir organdır. Dalak çıkmaz bir sokağa benzetilir. Dalak savunması için önemli bir organdır. Dalağı olmayan kişi hayatına devam edebilir. Kırmızı kan hücreleri dalakta yapılır. Dalak kan temizlemesi yapar. Vücudu mikroplara karşı korur. Ayrıca dalak akyuvar yapımında büyük rol üstlenir.

Dalak Rahatsızlıkları Nelerdir?

Dalak ile ilgili şikayetler enfeksiyonlardan olabilir. Dalak da yaşanan ağrı parazitlerden oluşabilir. Dalakta ciddi anlamda aralara yol açabilmektedir. Frengi cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Enfeksiyon türü bir hastalıktır. Dalağa ciddi anlamda zarar verebilmektedir.

Dalak Büyümesi?

Dalak anormal bir şekilde büyüyebilir. Yaşanan ağrı bazen çok şiddetli olabilir. Dalak büyümesi başka hastalıkların SONUCU ortaya çıkabilir. Dalak büyümesi bazen anlaşılmayabilir. Yaşanan belirtiler tanı koymakta yardımcı olacaktır.

Dalak İnfarktı?

Dalakta oluşan doku ölümüne verilen isimdir. Yaşanan hasar nedeni ile oluşmaktadır. Kan akışı olmadığı zaman dalakta oksijen eksikliği görülür. Doku hasarı meydana gelebilir. Hastalığa göre Yüksek ateş yüksek, kırgınlık, baş dönmesi gibi SORUNLAR görülebilir.

Dalak Yırtılması?

Dalak da meydana gelen hasardan dolayı oluşur. Ciddi Ve önemli bir rahatsızlıktır. Sonucunda ciddi bir iç kanaması meydana gelebilir. Şiddetli karın ağrısı olabilmektedir. Genelde alınan darbeler Sonucu ortaya çıkar.

Dalak Kisti?

İyi huylu tümörler olarak bilinir. Yapılacak testler sonucunda nasıl bir kist olduğu anlaşılmaktadır.

Dalak Büyümesi Nedenleri?

  • Yorgunluk
  • Bitkinlik
  • Solgunluk
  • Kilo kaybı
  • Sarılık
  • Kansızlık
  • Hıçkırık
  • Terleme
  • Ateş

Dalak Büyümesinin Teşhisi?

Genellikle bir doktor muayenesi ile belirli olur. Doktor başka bir hastalıktan şüphelenebilir. Başka bir hastalık için ipucu arayabilir. Kaburga kemiğinin altında olduğundan dolayı hissedilmesi çok zor olacaktır. Ancak çok zayıf insanlarda hemen farkedilebilir. Dalak büyüdükçe karın bölgesine doğru çıkar. Dalak büyümesi obez olan hastalarda hemen hemen hiç hissedilmez. Dalak büyümesi bazen röntgen veya MR ile anlaşılabilmektedir.

Dalak Büyümesi Tedavisi?

Altta yatan bir hastalık varsa onu öğrenmeliyiz. Çünkü eğer dalak büyümesi başka bir hastalıktan yada rahatsızlıktan dolayı meydana geldiyse dalak tedavisi değil o hastalığın tedavisi yapılacaktır. Bu neden den dalaktan önce bu duruma sebep olabilecek hastalıklara bakılmalıdır. Dalak büyümesi eğerki hayati tehlike oluşturuyorsa ameliyat ile dalak alınır.

Yazdığımız yazılar kesinlikle bilgi amaçlıdır. Bunları reçete gibi görüp ona göre davranmayınız. Şüphelendiğiniz bir durum var ise size en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. Doktorunuzun onayı olmadan bilmediğiniz ilaçları kullanmayınız.

Sağlıklı günler dileriz.

Bir yanıt yazın